اختلال واکسیناسیون موجب استمرار آموزش مجازی

کدخبر: 2373271

تغییر زمان واکسیناسیون دانشجویان از سوی وزارت بهداشت چالش‌های جدیدی را پیش روی مسئولان دانشگاه‌ها برای بازگشایی و آموزش حضوری از سال تحصیلی جدید ایجاد کرده است.

طرح واکسینه شدن اقشار مختلف مردم از سوی وزارت بهداشت در مقابل بیماری کرونا مدتی است آغاز شده و بخشی از واکسیناسیون نیز تاکنون به پایان رسیده است. برنامه ریزی‌های وزارت بهداشت برای واکسینه کردن اقشار مختلف به صورتی بود که تا پایان شهریورماه بتواند دانشجویان سراسر کشور را واکسینه کرده و آموزش‌ها از مهرماه به صورت حضوری باشد، اما بدقولی کشور‌های صادرات واکسن این برنامه ریزی‌های را مختل کرد و دانشگاه‌ها را بلاتکلیف در این مسئله رها کرده است.

1409274_180

تغییر زمان واکسیناسیون دانشجویان از مرداد به شهریور و آبان
 

غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: واکسیناسیون دانشجویان و دانشگاهیان از شهریورماه سال جاری آغاز می‌شود و تا مهر و آبان ادامه دارد.

وی افزود: شروع واکسیناسیون دانشگاهیان از جمله اساتید، اعضای هیأت علمی و کارکنان از شهریورماه خواهد بود. قرار است تمهیداتی، از جمله واکسیناسیون برای حضوری بودن سال تحصیلی پیش رو در نظر گرفته شود.

با این تغییر زمان واکسینانسیون، یکی از مشکلاتی که دانشگاه‌ها برای حضوری شدن دانشجویان با آن مواجه خواهند بود، خوابگاه‌های دانشجویی است که بخش زیادی از دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های بزرگ به ویژه مراکز استان‌ها که غیر بومی هستند، باید برای حضور در دانشگاه، در خوابگاه‌ها اسکان پیدا کنند.

 

خوابگاه‌های دانشجویی امکان فاصله گذاری اجتماعی را ندارند


وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی به گونه‌ای طراحی نشده که بتوانند دانشجویان را در چنین شرایطی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی اسکان دهند. معمولا به دلیل تقاضای بیش از ظرفیت خوابگاه‌ها از سوی دانشجویان اسکان در خوابگاه‌ها نیز بیشتر از ظرفیت استاندارد بوده و فضایی که باید به دو یا سه دانشجو اختصاص دهند به بیش از ۵ نفر اختصاص می‌دهند؛ بنابراین کمبود ظرفیت در حوزه خوابگاه‌های دانشجویی وجود دارد؛ اما آیا دانشگاه‌ها قادر به حل این مشکل و یا اسکان دانشجویان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی خواهند شد؟

1409275_323

نگرانی‌ها از سلامت دانشجویان خوابگاهی با بازگشایی دانشگاه‌ها


روسای دانشگاه‌ها وقتی که با تغییر زمان واکسیناسیون دانشجویان از سوی وزارت بهداشت مواجه شدند نسبت به این تصمیم واکنش نشان دادند و اعلام کردند تا زمانی که دانشجویان واکسینه نشوند کلاس‌های حضوری برگزار نخواهد شد.


در همین رابطه، نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران نسبت به تصمیم وزارت بهداشت این گونه واکنش نشان داد که دانشگاه تهران تا زمانی که دانشجویان به طور کامل واکسینه نشوند، بازگشایی نخواهد شد. یکی از نگرانی‌های اصلی برای آموزش حضوری، دانشجویان خوابگاهی و وضعیت خوابگاه‌هاست که تجمعات در فضای دانشگاه به صورت موقت است، اما دانشجویان خوابگاهی باید به صورت ثابت در فضای کم و با تراکم زیاد اسکان داشته باشند.
با این روند واکسیناسیون، پیشنهاد ما به عنوان مسئول دانشگاه این است تا زمانی که دانشجویان به طور کامل واکسینه نشدند آموزش حضوری نداشته باشیم.

1409281_564

آموزش حضوری باید برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم شود


فتوحی، رئیس دانشگاه شریف هم با تایید نظر رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد که اینگونه تصمیم گیری به ضرر دانشجویان است و اگر بخواهند بر اساس جدول زمان بندی دانشجویان را واکسینه کنند تا پایان آذر زمان می‌برد؛ بنابراین نباید دانشگاه‌ها بازگشایی شوند.

 

وی اضافه کرد: البته اگر بازگشایی دانشگاه‌ها به تاخیر بیفتد، دانشجویان کارشناسی ارشد عملا بدون حضور در دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند که این برای جامعه دانشگاهی فاجعه است که دانشجو بدون اینکه دانشگاه را ببیند به صورت مجازی تحصیل و فارغ التحصیل شود.

 

پیشنهاد ما این است که دانشجویان تحصیلات تکمیلی تا پایان شهریور واکسینه شوند که بتوانند حداقل یک ترم را در دانشگاه تحصیل کنند و با محیط دانشگاه در این مقطع تحصیلی آشنا شوند.


عدم تصمیم درست و بی توجهی وزارت بهداشت در زمان اعلام واکسینه شدن دانشجویان باعث نگرانی روسای دانشگاه‌ها و جامعه دانشگاهی برای سال تحصیلی جدید شده که بهتر است که وزارت بهداشت برای رفع این نگرانی و چالش‌های پیش رو برنامه ریزی‌های قابل اجرا را برای دانشجویان در نظر بگیرد که هم دانشجویان بتوانند از آموزش حضوری در سال تحصیلی جدید بهره مند شوند و هم سلامت حضور آن‌ها در محیط دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی تضمین شود.

 

منبع: خبرگزاری دانشجو
ارسال نظر: