نظرسنجی؛ اکثر آمریکایی‌ها خواستار عدم بازگشت ترامپ

کدخبر: 2370749

نظرسنجی جدید «ایپسوس/رویترز» نشان داد 53 درصد مردم آمریکا معتقدند رئیس‌جمهور سابق این کشور نباید بار دیگر حق ورود به رقابت‌های انتخاباتی را داشته باشد.

نظرسنجی جدیدی که نتایج آن روز شنبه منتشر شد نشان داد اغلب آمریکایی‌ها معتقدند «دونالد ترامپ» باید از حضور مجدد در مناصب دولتی محروم شود.

به گزارش وبگاه خبری «هیل»، در نظرسنجی «ایپسوس» که برای «رویترز» انجام شد، ۵۳ درصد افراد بزرگسال در آمریکا گفتند نباید به رئیس‌جمهور سابق این کشور اجازه داد بار دیگر وارد رقابت‌های انتخاباتی شود.

در این نظرسنجی که پیش از تبرئه شدن ترامپ در سنا انجام شد، ۵۰ درصد گفتند اگر حق رای داشتند، به محکومیت وی رای می‌دادند.

نتایج نظرسنجی «یوگاو/اکونومیست» هم که روز جمعه منتشر شد نتیجه مشابهی را نشان داده بود و ۵۳ درصد مردم آمریکا گفته بودند ترامپ نباید حق رقابت دوباره در انتخابات ریاست‌جمهوری را داشته باشد.

در نظرسنجی ایپسوس/رویترز همچنین ۷۱ درصد شرکت‌کنندگان گفتند ترامپ را تا حدی در حوادث روز ششم ژانویه در واشنگتن مقصر می‌دانند. نیمی از جمهوری‌خواهان شرکت کننده در این نظرسنجی هم همین نظر را داشتند.

هفتاد و سه درصد افرد شرکت کننده گفتند تصمیم خود را درباره این که ترامپ باید محکوم شود یا خیر قبل از آغاز محاکمه گرفتند. این نظرسنجی با شرکت ۹۹۸ آمریکایی و حاشیه خطای چهار درصد انجام شد.

این در حالی است که ترامپ بامداد امروز (به وقت تهران) در جریان رأی‌گیری در مجلس سنای این کشور در دومین طرح استیضاح، تبرئه شد.

سناتورهای آمریکایی با ۴۳ رأی منفی (بی‌گناه) و ۵۷ رأی مثبت (گناهکار)، ترامپ را از اتهامات مطرح شده در دومین استیضاح، تبرئه کردند. برای محکومیت وی به حداقل ۶۷ رأی مثبت (دو سوم کرسی‌های سنا) نیاز بود.

«چاک شومر» رهبر دموکرات‌های سنا طی اظهاراتی با انتقاد از تبرئه شدن ترامپ در استیضاح، گفت: «استدلال‌هایی که در دفاع از رئیس‌جمهور سابق بیان شد، ضعیف و غیرقابل درک بودند. عدم محکومیت ترامپ، به عنوان رأی ننگین و بدنامی در تاریخ سنای ایالات متحده ثبت خواهد شد».

اتهام مطرح شده علیه ترامپ در طرح استیضاح دوم، «تحریک به شورش» معرفی شده و به اقدام او در تحریک هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره در جلسه شش ژانویه، هنگام شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید پیروزی جو بایدن» در انتخابات مربوط می‌شد.

مدیران دموکرات دادگاه استیضاح ترامپ در مجلس سنا هشدار داده بودند اگر سناتورها او را محکوم نکنند و دوباره بتواند به عرصه سیاست پا بگذارد، ماجرای حمله به ساختمان کنگره آمریکا تکرار خواهد شد.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: