افزایش تردیدها نسبت به تاثیرات واکسن آسترازنکا

کدخبر: 2371029

اتحادیه پلیس و رئیس سازمان نظام پزشکی آلمان درخواست کرده‌اند که واکسن آسترازنکا به نیروهای پلیس و کادر درمان در این کشور تزریق نشود.

 "پاسایر نویه پرسه"، اتحادیه پلیس آلمان (GdP) هم به ایمنی نیروهای خود در برابر کرونا با واکسن سوئدی-انگلیسی آسترازنکا با دیده تردید می نگرد.

"پیتر پیتلیک"، رئیس ایالتی اتحادیه پلیس آلمان روز گذشته در سخنانی در مونیخ اعلام کرد که آمادگی عملیاتی مداوم پلیس آلمان نباید توسط یک واکسن احتمالا نا مطمئن به خطر بیفتد.

وی تاکید کرد که باید مطمئن ترین و قابل اعتماد ترین واکسن و نه واکسنی که ارزن تر و در حال حاضر موجود است و مشکلات پذیرش را ندارد برای این منظور استفاده شود.

وزیر بهداشت ایالت بایرن البته انتقادها به این واکسن انگلیسی را رد کرده و اعلام کرده که این واکسن در یک روند منظم و براساس استانداردهای علمی تایید شده است و نباید تاثیر آن را زیر سوال برد.

وزیر بهداشت آلمان هم در مصاحبه ای گفته است که برای تزریق این واکسن به خود آمادگی دارد.

رئیس سازمان نظام پزشکی آلمان البته درخواست کرده که واکسن آسترازنکا به پرسنل پزشکی و نیروهای پرستاری تزریق نشود. وی البته این واکسن را مانند دیگر واکسن ها ایمن ارزیابی کرده و در عین حال اثر بخشی پایین تر آن را قابل انکار ندانست.

وی تاکید کرد که انسان هایی که در معرض خطر بالاتر برای ابتلا به کرونا قرار دارند باید با واکسن های بهتر و موثرتری واکسینه شوند.

واکسن آسترازنکا با وجود تایید از طرف آژانس دارویی اروپا اما در بسیاری کشورهای اروپایی با دیده شک و تردید نگریسته می شود و برای استفاده از آن گروه های سنی خاصی توصیه می شود.

در برخی مناطق سوئد هم روند واکسیناسیون با واکسن انگلیسی-سوئدی آسترازنکا به دلیل مشاهده عوارض جانبی زیاد متوقف شده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده از هر 400 مورد واکسیناسیون با این واکسن 100 مورد از عوارض جانبی آن رنج می برند. بسیاری از افراد بخصوص از تب بالا رنج می برند.

مدیر بخش دارو در منطقه سرملند سوئد اعلام کرد: ما واکسیناسیون با این واکسن را برای بررسی های کامل و جلوگیری از کمبود پرسنل درمان متوقف می کنیم.

شرکت آسترازنکا البته در گفتگویی با نشریه بیلد آلمان اعلام کرده که عوارض اعلام شده بر اساس انتظارات آن ها در بررسی های بالینی بوده است. این شرکت پیش از این تب را به عنوان یکی از عوارض نسبتا شایع و البته خفیف و سریع این واکسن اعلام کرده بود. سایر عوارض جانبی واکنش های موضعی و سیستمیک موقتی مانند درد و حساسیت در ناحیه تزریق، سردرد خفیف تا متوسط، خستگی، لرز، و ضعف و درد عضلانی عنوان شده است.

در مطالعات بالینی واکسن آسترازنکا تب تنها در 10 درصد موارد به عنوان یک عارضه جانبی مشاهده شد، با این همه در برخی مناطق سوئد این عارضه در 25 درصد موارد افراد واکسینه شده دیده شده است.

مدیر پزشکی این شرکت در شمال اروپا اعلام کرده که این با بررسی های ما مطابقت ندارد و عوارض نشان داده شده نسبت بیشتری از آنچه ما انتظار داشته‌ایم بوده است. وی در عین حال این را جای نگرانی ندانسته است. وی اعلام کرد که این واکسن در حال حاضر به میلیون ها نفر در سراسر دنیا و حتی در آزمایش های بالینی تزریق شده و هیچ عارضه جانبی جدی در آن دیده نشده است.

با این همه در منطقه سرملند سوئد توصیه می شود که این واکسن برای جلوگیری از کمبود پرسنل پزشکی به همه کارکنان بخش ها تزریق نشود.

در شهرستان گوئولبورگ سوئد هم واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا به کادر درمان به دلیل مشاهده عوارض جانبی بالا متوقف شده است. همچنین گزارش هایی از استان یونکوپینگ سوئد درباره عوارض جانبی بالای افراد واکسینه شده با این واکسن گزارش شده است.

با این همه نهادهای دارویی سوئد و دولت این کشور نمی خواهند سیاست واکسیناسیون خود را تغییر دهند.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: