عربستان همچنان بزرگترین وارد کننده سلاح در جهان

کدخبر: 2372250

بر اساس گزارش انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، ایالات متحده بزرگترین صادرکننده و عربستان سعودی همچنان بزرگ‌ترین وارد کننده اسلحه در جهان است.

انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از یک سوم سلاح‌های جهانی فروخته شده طی پنج سال گذشته در ایالات متحده بوده و این کشور به عنوان بزرگترین صادر کننده سلاح در جهان است.

این موسسه تاکید کرد که صادرات آمریکا 37٪ از فروش جهانی اسلحه از سال 2016 تا 2020 را به خود اختصاص داده و اسلحه به 96 کشور فروخته شده و نیمی از فروش آن به خاورمیانه بوده است.

انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم در جدیدترین بررسی خود در زمینه انتقال تسلیحات جهانی دریافت که در مقایسه با فروش دوره 5 ساله قبلی ، از 2011 تا 2015 ، در دوره صادرات جهانی سلاح در دوره اخیر تغییر قابل توجهی مشاهده نشده است.

روسیه، دومین صادر کننده بزرگ اسلحه در جهان ، یک پنجم از حمل و نقل سلاح‌های جهانی را تشکیل می‌دهد. با این حال، میزان فروش روسیه 22٪ نسبت به 2011-2015 کاهش یافته است که دلیل اصلی آن کاهش چشمگیر واردات هند است.

این موسسه تاکید کرد که فرانسه با 8 درصد سومین صادر کننده سلاح بزرگ در جهان است و چندین معامله مهم با کشورهایی از جمله هند و مصر منعقد کرده است.

آلمان و چین نیز در رده چهارمین و پنجمین کشور صادرکننده سلاح قرار دارند.

عربستان سعودی بزرگترین وارد کننده سلاح در جهان در این دوره بود که 11 درصد واردات جهانی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم عربستان بزرگترین وارد کننده سلاح در سال‌های 2015 تا 2019- یعنی 5 سال نخست جنگ یمن- بود. بر اساس این گزارش، با وجود نگرانی‌ها از مداخله نظامی عربستان در یمن، واشنگتن و لندن به صادرات سلاح به عربستان در سال‌های 2015 تا 2019 ادامه دادند؛ به طوری که در مجموع 73 درصد از سلاح‌های وارداتی عربستان در این سال‌ها از آمریکا و 13 درصد از انگلیس بود.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: