اتحادیه‌ اروپا رسماً علیه انگلیس اقامه دعوا کرد

کدخبر: 2372286

پس از اینکه لندن به طور یکجانبه آغاز برخی بازرسی های گمرکی در ایرلند شمالی را به تعویق انداخت، اتحادیه‌اروپا رسماً علیه انگلیس اقامه دعوا کرد.

اتحادیه اروپا امروز دوشنبه اعلام کرد که اقدام حقوقی علیه بریتانیا به دلیل عدم رعایت مفاد توافق «برگزیت» را آغاز کرده است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، کمیسیون اروپا در حالی از به جریان افتادن دو فرایند حقوقی علیه بریتانیا خبر داد که لندن اعلام کرده است به طور یکجانبه آغاز برخی بازرسی‌های گمرکی در ایرلند شمالی را به تعویق انداخته است.

بروکسل بر این باور است که انگلیس به این ترتیب توافق دوجانبه برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا که اواخر سال ۲۰۱۹ به امضاء رسید را نقض کرده است.

«ماروش شوچوویچ» معاون کمیسیون اروپا با ارسال نامه‌ای برای «دیوید فراست» مسئول روابط با اتحادیه اروپا در دولت انگلیس خواستار تجدیدنظر لندن در تصمیم خود شد.

بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از برگزیت در مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند هم مرز شده‌اند. ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا و جمهوری ایرلند عضوی از اتحادیه اروپا است. بخش مهمی از کشمکش‌های لندن و بروکسل در مذاکرات برگزیت بر سر وضعیت این مرز مشترک پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

دو طرف در نهایت در گفتگوهای برگزیت در خصوص اجرای ساز و کار تجاری خاصی در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند به توافق رسیده بودند.

تصمیم اتحادیه اروپا برای به جریان انداختن دو فرایند حقوقی علیه بریتانیا در حالی اتخاذ شد که روابط بروکسل و لندن پس از پایان دوره انتقالی برگزیت همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱ پرتنش بوده است.

رقابت بر سر تصاحب واکسن‌های بیماری «کووید ۱۹»، جایگاه نماینده اتحادیه اروپا در بریتانیا و حالا اختلاف بر سر اجرای توافق برگزیت از جمله عوامل تنش زا در روابط اتحادیه اروپا با بریتانیا طی چند ماه اخیر بوده‌اند.

بریتانیا هدف از تعویق آغاز روند بازرسی‌های گمرکی در ایرلند شمالی را فرصت دادن بیشتر به شرکت‌ها برای هماهنگی با مقرات جدید در دوره پسابرگزیت اعلام کرده است.

بنا به توافق برگزیت، ایرلند شمالی همچنان بخشی از بازار مشترک اتحادیه اروپا محسوب می‌شود تا به این ترتیب از بازرسی‌های مرزی در مرز با جمهوری ایرلند جلوگیری شود. احتمال بازرسی‌های مرزی در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند نگرانی‌هایی را بابت از سرگیری خشونت‌ها در این منطقه پدید آورده بود.

بریتانیا در توافق برگزیت متعهد شده بود که برای جابجایی کالاها میان ایرلند شمالی و دیگر بخش‌های خاک انگلیس برخی بازرسی‌های گمرکی را انجام خواهد داد. این در حالیست که لندن اجرای این بازرسی‌ها را به طور یکجانبه تا ماه اکتبر به تعویق انداخته است.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: