گزارش کمیسیون انرژی مجلس درباره قطعی‌های برق

کدخبر: 2373457

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون درباره قطعی‌های اخیر برق را قرائت کرد

نسیم‌آنلاین:‌ مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه 27 تیر) قوه مقننه و در تشریح گزارش این کمیسیون درباره خاموشی‌های اخیر و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور گفت: در هفته‌های گذشته حداکثر توان عملی تولید برق کشور 56 هزار مگاوات بوده، در حالی که مصرف برق بالغ بر 66 هزار مگاوات بوده است، لذا ناترازی بالغ بر 10 هزار مگاوات در شبکه برق به وجود آمده است.

وی ادامه داد: اقدامات صورت‌گرفته وزارت نیرو برای بهبود تراز برنامه مدیریت بار با احتساب صنایع 4 الی 6 هزار مگاوات بوده است، در نتیجه کمبود تولید، اعمال خاموشی‌هایی در حدود 4 الی 6 هزار مگاوات اعمال شده است.

نماینده نهبندان در مجلس افزود: در سال‌های اخیر صنعت برق کشورمان با چالش‌هایی از جمله برهم خوردن توازن عرضه و تقاضای برق به‌دلیل عدم توسعه تولید و افزایش شدت مصرف، مشکلات محیط کسب و کار برق، مباحث اقتصاد برق و برهم خوردن توازن مالی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری و عدم پرداخت یارانه به تولید، مدیریت غیرمنسجم تولید و توزیع، تحریم و... مواجه بوده است که این مجموعه چالش‌ها و زیرچالش‌های مربوط به آن کشور را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده و احتمال خاموشی‌های مستمر و ناگهانی را از امسال به بعد متصور ساخته است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: عدم مدیریت صحیح تولید، توزیع و مصرف برق موجب بروز چالش‌های شدید امنیتی در ابعاد داخلی و بین‌المللی و تبدیل این فرصت گرانبهای تحریم‌ناپذیر به تهدید خواهد شد، لذا ضروری است تمهیدات لازم برای راهکارهای سیاستی و عملیاتی متناسب منظور گردد. در صورت عدم توجه و تداوم وضع موجود در زمینه تولید و مصرف برق، قطعی برق به‌صورت مکرر و با زمان طولانی‌تر حتی در فصل زمستان ادامه خواهد داشت.

گزارش کمیسیون انرژی درخصوص خاموشی‌های اخیر را فایل ضمیمه بخوانید

 

 

فایل پیوست: دانلود
منبع: تسنیم
ارسال نظر: