نامهربانی با مهاجران افغانستانی

کدخبر: 2375325

به دنبال مسدود شدن کار بانکی مهاجران افغانستانی، محمدکاظم کاظمی با انتشار پستی این تجربه‌ی تلخ را روایت کرد

«محمدکاظم کاظمی» نویسنده و پژوهشگر شناخته شده افغانستانی در پستی اینستاگرامی از اتفاقی روایت کرده که این روزها بسیاری از مهاجران افغانستانی آن را تجربه کرده‌اند.

اینکه کارت بانکی‌‌شان بدون اطلاع قبلی آنها مسدود می‌شود و آنها در هر موقعیتی که هستند، نمی‌توانند از دارایی‌ خود که نزد بانک امانت است، استفاده کند.

در پست اینستاگرام محمدکاظم کاظمی آمده است:

فرزندم یک خرید اینترنتی دارد. باید پولی کارت به کارت کند. می‌روم سراغ همراه بانک و می‌بینم برای ما اتباع مسدود شده است. با دوچرخه می‌روم به عابربانک. خراب است. می‌روم به عابربانکی دیگر. صفی طولانی است و بالاخره نوبت به من می‌رسد و پرداخت را انجام می‌دهم در حالی که دخترم منتظر است و پیام می‌دهد که چه شد.

بارها اتفاق افتاده که دخترم در اسنپ بوده و به دلیلی نتوانسته است کرایه را بپردازد. به من پیام داده و من پرداخته‌ام. بارها بسته‌ای دم در آمده است و من کرایه راننده را کارت به کارت کرده‌ام. می‌شود به راننده بگویم تو همین‌جا دم در خانه باش تا من عابربانک به عابربانک بروم و کرایه‌ات را بپردازم؟

 مقررات وضع شده است که همراه بانک برای اتباع مسدود شود. علت هم اموری از قبیل پولشویی بیان می‌شود. خوب پولشویی که با پنجاه هزار تومان و صد هزار تومان اتفاق نمی‌افتد. در مبالغ بالا و به دفعات متوالی رخ می‌دهد. نمی‌شود سقف پرداخت را مسدود کنند؟ نمی‌شود دفعات پرداخت در روز را محدود کنند؟‌

و گیرم که همراه بانک اتباع برای این امر بسته شد. کسانی که دست در معاملات پنهانی دارند نمی‌توانند پولی بدهند و کارت یک تن از تبعه ایران را به عاریه بگیرند؟ واقعاً محدود ساختن ده‌ها هزار از اتباع که شرافتمندانه در این کشور کار می‌کنند به خاطر تخلفات مالی چند نفر، مانع آن تخلف خواهد شد؟ یا تخلفات دیگری را هم به این ماجرا اضافه خواهد کرد، همچون استفاده از کارت بانکی دیگران که خودش ممکن است پیگیری‌ها را سخت‌تر کند و مسائل حقوقی و امنیت پولی کشور را پیچیده‌تر بسازد؟

 همیشه در چنین مواردی، جمع وسیعی از دوستان ایرانی، اظهار محبت و همدردی می‌کنند و من ممنون محبت این عزیزان هستم. بهترین همدردی این است که اگر این مطلب را بحق می‌دانید، آن را منتشر کنید تا شاید به گوش کسانی که می‌توانند در این جریان مؤثر واقع شوند، برسد. از من جز همین نوشتن کاری برنمی‌آید.

پیام‌های این پست را می‌بندم، چون گاهی در کنار آن مهربانی‌ها، بحث‌هایی نامهربانانه نیز بین بعضی کاربران دو کشور در می‌گیرد که کدورت‌آفرین است و هیچ خوشایند نیست که این مسائل مایه‌ی کدورت بین افراد دو ملت شود.

 

منبع: شهرآرانیوز
ارسال نظر: