عذر بدتر از گناه

کدخبر: 2375343

چند روزی است که برخی خدمات بانکی از دسترس مهاجران افغانستانی مقیم در ایران خارج شده است. رئیس کل بانک مرکزی در توجیه این اختلال اعلام کرد که مهاجران برای حل این مسئله باید کد یکتا دریافت کنند. یعنی این اختلال بخشی از سیاست بانک مرکزی برای ارائه کد یکتا به مهاجران بوده و این نهاد برای پیشبرد سیاست خود آگاهانه دست به این اقدام تبعیض آمیز زده است.

نسیم‌آنلاین: چند روزی است که برخی خدمات بانکی از دسترس مهاجران مقیم در ایران خارج شده است.  این اختلالات محدود در مهاجران افغانستانی نیست، اما به خاطر غالب بودن جمعیت این مهاجران گلایه‌های زیادی از طرف این افراد مطرح شده است. 

با وجود چند توییت از سوی مدیر روابط عمومی بانک مرکزی درخصوص فعال بودن خدمات بانکی برای مهاجران، ورود رسانه‌ها به این موضوع رئیس کل بانک مرکزی را مجاب به اظهارنظر در این خصوص کرد. صالح آبادی با اشاره به وجود سازوکار برای ارائه خدمات بانکی به مهاجران، از ابلاغ بخشنامه‌های جدیدی در این خصوص گفت. بخشنامه‌‌ای که پیش از این ردپای آنها در قالب بخشنامه‌های بانک‌ها رسانه‌ای شده بود.

بهانه‌ی بانک مرکزی برای ایجاد این اختلال این بود که مهاجران باید کد یکتا دریافت کنند. یعنی مطابق بخشنامه‌ی جدیدی که به تازگی ابلاغ شده، مهاجران باید کد یکتا داشته باشند و چون این تصمیم به تازگی گرفته شده و هیچکس کد یکتا ندارند، خدمات را قطع شود تا همه مجبور شوند برای ادامه‌ی دریافت خدمات برای گرفتن کد یکتا اقدام کنند. این اقدام تبعیض آمیز که در قبال بیش از یک میلیون مهاجر ساکن در کشور اعمال شده است هیچگاه نسبت به شهروندان عادی اعمال نمی شود. به نظر می‌رسد تصور برخی نسبت به مهاجران اینقدر دارای ایراد است که به خود اجازه‌‌ی محدود کردن حقوق اولیه‌ی این افراد را می‌دهند.

ارسال نظر: