سهم اقشار کم‌برخوردار در ورودی‌ دانشگاه تنها ۲ درصد

کدخبر: 2377291

ه گفته یک عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، تنها ۲ درصد از رتبه‌های زیر ۳۰۰۰ آزمون ورودی‌های دانشگاه‌ها در سال ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ جزو دهک‌های اول، دوم و سوم یعنی اقشار کم‌برخوردار و محروم بوده‌اند.

نسیم آنلاین: منصور کبکانیان در برنامه "شیوه" شبکه چهار سیما که با موضوع «عدالت در آموزش عمومی» پخش شد، در سخنان خود به ارائه آماری درباره رتبه‌های زیر ۳۰۰۰ ورودی دانشگاه‌ها در سال ۱۴۰۰_۱۳۹۹ پرداخت و اظهار کرد: دهک‌های اول، دوم و سوم که قشر کم‌برخوردار و محروم هستند تنها ۲ درصد و دهک‌های هشتم، نهم و دهم ۸۰ درصد این ورودی‌ها را تشکیل داده‌اند. در بین این ورودی‌ها دهک اول ۰.۲ درصد و دهک دهم ۴۸.۱ درصد هستند. در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی ورودی‌های دهک کم‌برخوردار و محروم ۱.۳ درصد هستند و این ها هشداری است و نشان می‌دهد ما در این ۴۰ سال روندی را رصد نکردیم تا سریع اصلاح کنیم. برخی جاها هم که  ورود کردیم از سوی مافیاهایی که درآمد میلیاردی دارند مورد حمله واقع شدیم.

وی ادامه داد: یعنی در آینده ۸۶ درصد پزشکان و دندانپزشکان ما از  دهک هشت، نه و ده یعنی قشر کاملا مرفه و مرفه هستند. ورودی‌ها دهک‌های محروم، یک، دو و سه در آن سال(۱۴۰۰_۱۳۹۹)در رشته برق دانشگاه شریف، صفر درصد هستند و ورودی‌های دهک هشت، نه و ده ۸۷ درصد هستند. می‌توان گفت در این رشته ورودی دهک دهم در آن سال ۶۰ درصد بوده است. در رشته روانشناسی هم ورودی دهک محروم ۲.۹ درصد و ورودی دهک مرفه ۸۰.۴ درصد است. باید بدانیم آموزش و پرورش ما چه رسالتی دارد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مدارسی که رتبه‌های زیر ۳۰۰۰ در سال ۱۴۰۰_۱۳۹۹ در آنها درس خوانده بودند نیز عنوان کرد: نقش مدارس دولتی و معمولی در دانش آموزانی که آن سال رتبه‌های زیر ۳۰۰۰ آورده بودند ۲.۳ درصد بوده است و نقش مدارس غیردولتی، نمونه مردمی و استعدادهای درخشان ۸۰ درصد بوده است. عنوان مدارس "غیر انتفاعی" با مصوبه مجلس به "غیردولتی" تغییر یافت درحالی که اعتقاد شورای عالی انقلاب فرهنگی مدارس "غیر انتفاعی" بود.

کبکانیان معتقد است: قانون اساسی در مورد رایگان بودن آموزش عمومی تاکید دارد چراکه این آموزش آورده نظام است اما در مورد آموزش عالی باید رایگان بودن آموزش در حد نیاز باشد. کشور به تخصص احتیاج دارد و می‌تواند رتبه‌های برتر را بورسیه کند. در کشورهای غربی دانشجو ۱۰، ۱۵ سال قسط شهریه را می‌دهد و دولت می‌تواند به فردی که پول برای شهریه ندارد وام و بورسیه دهد و بعد هم پس گیرد. بنابراین ما در این زمینه برعکس عمل کردیم. دانشگاه ها می‌توانند شهریه داشته باشند و دانشجویی که پول ندارد از دولت بورسیه بگیرد.

وی با بیان اینکه یکی از اموری که دشمن در آن نفوذ می‌کند آموزش و پرورش است، خاطر نشان کرد: از این رو بسیار نرم یونسکو در این امر دخالت می‌کند. سند ۲۰۳۰ را نگاه کنید، ظاهرش خوب است اما دراقع به دست گرفتن نسل آینده کشور است. به جای اینکه نظام بیش از حد روی رشته‌های تخصصی و دانشگاه‌ها هزینه کند، باید روی آموزش و پرورش هزینه کند چراکه هرچه در این زمینه سرمایه گذاری کنیم، برده‌ایم.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: