کمبود یک‌ میلیون مسکن در تهران

کدخبر: 2379662

در حالی که پایتخت رتبه ششم تورم مسکن در کشور را دارد، معاون شهردار تهران می‌گوید که «ساخت 200 هزار واحد مسکونی را ظرف چند روز آینده آغاز می‌کنیم.»

«۶ دهک جامعه توان خرید خانه ندارند، با مردمی مواجه هستیم که حتی اگر مسکن‌شان را تامین کنیم توان نگهداری آن را هم ندارند.» این را معاون شرکت عمران شهر‌های جدید ناصر رضایی می‌گوید.

یکی از معضلات جدی در تهران کمبود مسکن و گرانی اجاره‌خانه است. به گفته معاون شهردار تهران حمیدرضا صارمی ساخت «200 هزار واحد مسکونی ظرف چند روز آینده با مشارکت بخش خصوصی آغاز می‌شود.»

در سال 1400 قرارگاه مسکن در تهران تشکیل شد تا موانع در زمینه تامین مسکن برطرف و شرایط برای خانه‌دار شدن افراد کم استطاعت ایجاد شود.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تهران در 2 سال گذشته با افزایش 3 برابری قیمت، رتبه ششم تورم مسکن در کشور را دارد و «بیش از 60 درصد هزینه خانوار صرف مسکن می‌شود.»

بزودی کلنگ احداث واحدهای مسکونی در پهنه جنوب شهر شامل مناطق 15، 18، 19 و ... زده می‌شود. به گفته مسوولان این کار در راستای متعادل‌سازی نرخ مسکن و کم کردن فشار تقاضا صورت می‌گیرد و «بیشتر این واحدها در بافت فرسوده ساخته می‌شوند.»

از هر 8 ایرانی یک نفر در تهران زندگی می‌کند و همین امر باعث بزرگ شدن شهر شده تا جایی که مسوولان به فکر تقسیم تهران افتاده‌اند.

کارشناس مسکن رضا شریف‌نیا می‌گوید که شهرداری نباید در زمینه ساخت مسکن ورود کند، دولت با استفاده از «ظرفیت بخش خصوصی و انبوه‌سازان می‌تواند مشکل مسکن را برطرف کند.» در مقابل کارشناس مسکن حمید مظفری هم می‌گوید که «شهرداری می‌توانند زمین‌های ذخیره شهر را برای تامین مسکن در نظر گرفته» و در بحث صدور پروانه، عوارض و .... تسهیل‌گیری کند.

به گفته کارشناسان، 65 درصد خانوارها در تهران زیر 3 نفر هستند و بدون در نظر گرفتن مهاجرین، پایتخت نیازمند یک میلیون مسکن است. باید برای تهیه مسکن تورم ساختمانی کنترل و بازار از دسته سفته‌بازی خارج شود و سالانه 150 هزار واحد مسکونی ساخته شود.

منبع: فارس
ارسال نظر: