بایدن و ماکرون بر همگرایی بر سر موضوع هسته‌ای ایران تأکید کردند

کدخبر: 2369678

رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه شامگاه یکشنبه در گفتگویی تلفنی ضمن تأکید بر لزوم تقویت روابط دوجانبه، بر لزوم همگرایی بر سر موضوع هسته ای ایران تأکید کردند.

کاخ سفید روز یکشنبه با صدور یک بیانیه از گفتگوی تلفنی «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود خبر داد.

طبق این بیانیه، بایدن در این گفتگوی تلفنی ضمن ابراز تمایل نسبت به تقویت روابط دوجانبه ایالات متحده- فرانسه بر پایبندی خود به تقویت روابط فرا آتلانتیکی از طریق ناتو و مشارکت ایالت متحده با اتحادیه اروپا تأکید کرده است.

در این گفتگوی تلفنی که اولین تماسهای تلفنی بایدن در روزهای نخست ریاست جمهوری‌اش بشمار می‌رود، سران دو کشور برای مقابله با چالش‌های مشترک همچون تغییرات اقلیمی، بیماری کووید -۱۹ و بهبود وضعیت اقتصاد جهانی بر لزوم هماهنگی نزدیک به ویژه از طریق سازمان‌های چندجانبه تأکید کردند.

رؤسای جمهور ایالات متحده و فرانسه همچنین توافق کردند که در حوزه اولویت‌های سیاست خارجی از جمله چین، خاورمیانه، روسیه و منطقه ساحل در آفریقای غربی با یکدیگر همکاری کنند.

از سوی دیگر، کاخ الیزه با صدور یک بیانیه اعلام کرد سران دو کشور روز یکشنبه «گفتگویی دوستانه و عمیق» داشتند و به تشابه دیدگاه‌ها بر سر موضوعات چندجانبه در حوزه امنیت بین الملل اشاره کردند.

در بیانیه‌ای که کاخ الیزه منتشر کرد، آمده است: «آنها [بایدن و ماکرون] بر همگرایی و تمایل خود برای اقدام هماهنگ در مسیر صلح و ثبات در خاور نزدیک و خاورمیانه به ویژه موضوع هسته‌ای ایران و وضعیت در لبنان تأکید کردند. رؤسای جمهور دو کشور همچنین در مورد حفظ ارتباط بسیار نزدیک طی هفته‌های آینده بر سر این موضوعات و کل دستور کار مشترک توافق کردند».

گفتنی است که بایدن چهارشنبه گذشته در نخستین روز ریاست جمهوری خود چندین فرمان اجرایی از جمله بازگشت ایالات متحده به پیمان آب و هوایی پاریس را امضا کرد؛ تصمیمی که امانوئل ماکرون به شدت از آن استقبال کرد.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: