10 ایده جذاب استفاده از خمیر تکسچر در دکوراسیون

کدخبر: 2377961

خمیر تکسچر یکی از جالب‌ترین و پرکاربردترین عناصر هنری برای ایجاد حجم و برجستگی‌های دو بعدی به سطوح مختلف است. استفاده از خمیر تکسچر در دکوراسیون می‌تواند جذابیت‌ها و فرصت‌های تازه‌ای را برای ایجاد نماهای جدید و برجسته در اختیار شما قرار دهد. شما می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر فیزیکی و آنلاین لوازم هنری مانند بهفام کالا، این خمیر را تهیه کنید.

 

32

نحوه کار با خمیر تکسچر

فرمولاسیون انواع مختلف خمیر تکسچر در دکوراسیون با توجه به کاربرد و نحوه مصرف آن‌ها می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد، هرچند همه آن‌ها کار یکسانی را برای افزودن بافت به فضا انجام می‌دهند، اما برخی از آن‌ها زمانی که خشک شوند، براق و برخی دیگر مات می‌شوند. بنابراین، همیشه برچسب روی ظرف را بخوانید و قبل از استفاده از آن روی سطوح، آن را آزمایش کنید.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا خمیر خشک شود، به میزان ضخامت آن بستگی دارد. سطح رویی لایه‌های بسیار ضخیم در عرض چند دقیقه خشک می‌شود اما گول نخورید چون درون آن هنوز مرطوب است و اگر فشار زیادی وارد کنید ممکن است بافت خود را از دست بدهد. انواع مختلف تکسچرها به شما نتایج متفاوتی می‌دهند. برچسب روی محصول را با دقت بخوانید و آزمایش کنید تا زمانی که متوجه شوید که باید انتظار چه چیزی را داشته باشید تا در حین کار غافلگیر نشوید.

می‌توانید از هر نوع ابزاری برای اجرای خمیر تکسچر در دکوراسیون استفاده کنید. ابزارهای پتینه مختلف بافت‌های متفاوتی تولید می‌کنند. استفاده از کاردک نقاشی هم در حین کار، ضروری است چون به‌راحتی می‌توان خمیر را از ظرف خارج و برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های زیبایی ایجاد کرد.

برخی از خمیرها سفیدند اما بعد از خشک‌شدن، کاملا شفاف می‌شوند. همچنین می‌توانید خمیر را با رنگ مخلوط و استفاده کنید. اگر کاردک نقاشی را روی خمیر فشار دهید و سپس آن را بردارید، نتیجه یک بافت تقریبا صاف است. توجه داشته باشید که بافت خمیر کمی غیرقابل پیش‌بینی است، چون نحوه عملکرد آن به میزان مدیوم، میزان خشکی آن و اندازه یا شکل کارد نقاشی بستگی دارد.

کاربرد خمیر تکسچر در دکوراسیون

در ادامه به توضیح 10 ایده جذاب برای استفاده از خمیر تکسچر در دکوراسیون خواهیم پرداخت.

تکنیک تکسچر با شابلون

خط‌کش مدرسه، اسباب‌بازی‌های چوبی، مدل‌های کوکی، بسته‌های پلاستیکی و ... همگی می‌توانند در نقش شابلون عمل کنند. مقداری رنگ اکریلیک غلیظ و خمیر تکسچر تهیه و از کاردک برای ایجاد بافت روی سطح دلخواه خود استفاده کنید. به آرامی خمیر را بمالید و سپس شابلون را با دقت بردارید. مراقب باشید با حرکت دادن شابلون، بافتی را که قبلا ساخته‌اید، خراب نکنید. بگذارید خمیر خشک شود و سپس آن را با رنگ موردعلاقه خود رنگ کنید.

تکنیک دکوپاژ در تکسچر

دستمال کاغذی را به‌صورت نواری برش دهید و دوباره رنگ کنید. از چسب چوب مخلوط با آب یا خمیر تکسچر برای چسباندن آن به سطوح استفاده کنید. به این ترتیب، به‌طور خودبه‌خود بافت ایجاد می‌کنید. برای اثر بیشتر، لایه‌های دستمال کاغذی بیشتری اضافه کنید. وقتی از نتیجه راضی بودید، بگذارید کاملا خشک شود. از مقداری رنگ خنثی برای پس‌زمینه استفاده کنید. مرحله آخر به خودتان بستگی دارد. خلاقیت خود را بیان کنید و نترسید.

 

32

 

تکنیک ماندالا در تکسچر

استفاده از خمیر تکسچر در دکوراسیون فقط بازی با گچ و رنگ نیست. شما می‌توانید بسیاری از مواد دیگر را هم در این هنر بگنجانید و آثار هنری ترکیبی ایجاد کنید. مرکز ماندالای خود را تنظیم کنید و چند دایره بکشید. ماندالا را ترسیم کنید، اشکال خیلی پیچیده را انتخاب نکنید، چون استفاده از خمیر روی آن‌ها دشوار است. از چسب چوب مخلوط با مقدار کمی آب یا خمیر تکسچر در ایجاد بافت استفاده کنید. بگذارید خوب خشک شود و سپس آن را رنگ بزنید.

تکنیک تکسچر ساده

در این روش خمیر را در یک لایه با ضخامت متوسط روی سطح بمالید. اجازه دهید حدود 1 دقیقه بماند و سپس با استفاده از چاقو شروع به ضربه زدن آرام روی قسمت پوشیده با خمیر کنید، این کار باعث ایجاد یک بافت سبک می‌شود. این کار را تکرار کنید. سپس آن را کنار بگذارید تا خشک شود.

تکنیک تکسچر با چنگال

برای این روش نیز می‌توانید هر سطحی را انتخاب کنید اما علاوه بر مواد قبلی به یک چنگال فولادی، پلاستیکی یا یک شانه پهن نیاز دارید. یک لایه از خمیر تکسچر را روی سطح بمالید، حدود 30 ثانیه صبر کنید و سپس با استفاده از چنگال، روی خمیر تکسچر الگو بسازید. وقتی از طرح راضی بودید، بگذارید تا خشک شود. اگر از چیزی که کشیده‌اید راضی نیستید، می‌توانید با کاردک آن را صاف و دوباره امتحان کنید.

تکنیک پلاستیک حباب‌دار در تکسچر

در این تکنیک، علاوه‌بر خمیر تکسچر و کاردک، تنها چیزی که نیاز دارید یک پلاستیک حباب‌دار است. یک لایه ضخیم از خمیر را روی سطح موردنظرتان بمالید و چند ثانیه صبر کنید. پلاستیک حباب‌دار را روی خمیر بگذارید و به آرامی فشار دهید. بگذارید 10 دقیقه بماند تا خشک شود. سپس به آرامی نایلون حباب‌دار را بردارید و بگذارید کاملا خشک شود. حالا می‌توانید رنگ‌آمیزی کنید.

تکنیک ریسمان در تکسچر

برای این تکنیک به یک ریسمان ضخیم نیاز دارید. یک لایه پایه سبک خمیر روی سطح بمالید. ریسمان را کمی خیس کنید و در خمیر فروببرید. بگذارید چند دقیقه یا بیشتر بماند. ریسمان را بردارید و آن را با هر الگویی که دوست دارید، روی سطح قرار دهید. بگذارید خشک شود. مطمئن شوید که ریسمان شما به‌خوبی به خمیر آغشته شده باشد. بسته به ضخامت ریسمان ممکن است خشک شدن آن 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. وقتی خشک شد، می‌توانید ریسان را جدا کنید.

تکنیک موچین در تکسچر

در این روش به خمیر، اپلیکاتور (یا کاردک نقاشی) و موچین نیاز دارید. اگر به موچین دسترسی ندارید می‌توانید از شانه یا چنگال استفاده کنید. یک لایه ضخیم از خمیر تکسچر را روی تخته یا هر سطح دیگری که با آن کار می‌کنید بمالید. با استفاده از موچین، خطوطی را به‌صورت عمودی، افقی یا مورب و یا هر شکلی که دوست دارید، ایجاد کنید. هیچ مانعی برای خلاقیت شما وجود ندارد.

تکنیک کاردک در تکسچر

این روش نیازی به لوازم اضافی ندارد، فقط کافی است خمیر و کاردک داشته باشید. با استفاده از کاردک، خمیر را با ضخامت متوسط روی سطح موردنظر بمالید. 30 ثانیه صبر کنید و سپس با استفاده از کاردک، یک الگوی آجری ایجاد کنید. برای ایجاد یک الگوی آجری، خطوط افقی را روی قطعه ایجاد و سپس خطوط افقی را با کمک خطوط عمودی به هم وصل کنید و در نهایت با حرکات ظریف کاردک، خطوط عمودی را از یکدیگر جدا کنید. پس از اتمام الگو، بگذارید خشک شود.

تکنیک اکسسوری در تکسچر

برای این روش می‌توانید تقریباً از هرگونه زیورآلات، جواهرات یا هر قطعه‌ای که دارای بافت، طرح یا شکل باشد، استفاده کنید. یک لایه خمیر را با ضخامت متوسط روی سطح انتخابی خود بمالید. پس از حدود 30 ثانیه اکسسوری را به آرامی روی خمیر فشار دهید و بدون این‌که الگو به‌هم بریزد، همین کار را در ناحیه دیگری تکرار کنید.

تهیه انواع خمیر تکسچر از فروشگاه بهفام کالا

برای تهیه انواع خمیر تکسچر در دکوراسیون می‌توانید به فروشگاه بهفام کالا که از معتبرترین و پرتنوع‌ترین فروشگاه‌های فروش ابزار و لوازم هنری است، مراجعه و یا سفارش خود را از سایت فروشگاه تهیه کنید.

 

 

 

 

ارسال نظر: