نسخه نویسی الکترونیک ناقص

کدخبر: 2374755

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به مکلف شدن وزارت بهداشت به استقرار سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان اظهار کرد: متاسفانه در پایان برنامه ششم ضمن حذف اولویت‌های مربوطه، فقط شاهد اجرای ناقص نسخه نویسی الکترونیک هستیم.

احمد آدینه افزود: رفع مشکل خطا‌های نسخه نویسی و نسخه خوانی، دریافت دستور دقیق مصرف توسط بیمار، حذف نسخه کاغذی و صرفه جویی در هزینه ها، امکان دریافت دارو از دو داروخانه با یک نسخه وجلوگیری از سوء استفاده از دفترچه دیگران از جمله مزایای پیاده سازی این طرح است؛ اما با گذشت پنج سال از برنامه ششم متاسفانه هنوز حداقل بستر‌های لازم برای اجرای این امر مهم ایجاد نشده است.

وی با اشاره به این که قطع و وصل شدن و کندی سرعت اینترنت مهترین معضل اجرای مناسب این طرح است؛ تصریح کرد: بیمار دردمند و خسته از انتظار در مطب پزشک وقتی با انتظار مجدد به خاطر کندی عملکرد سامانه مربوطه و گا‌ها قطع اینترنت روبرو می‌شود عصبی و آزرده خاطر شده و گاهی نیز منجر به درگیری می‌شود.

وی ضمن بیان این مطلب که عدم یکپارچگی سامانه بیمه‌ها و جابجا کردن متعدد آن‌ها زمانبر بوده و برای مرتفع شدن این مشکل سازمان‌های بیمه گر باید یک پلتفرم واحد داشته باشند؛ ادامه داد: تعدد برند‌ها و کد‌های دارویی که باعث اشتباه در ثبت دارو و گاهی تحمیل هزینه به بیمار می‌شود، ثبت نشدن برخی نسخ توسط پزشک، عدم عقد قرار داد برخی پزشکان با بیمه‌ها و ثبت نسخ توسط پرسنل مراکز پاراکلینیک و داروخانه‌ها مستلزم صرف وقت و هزینه است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی و سازمان‌های بیمه گر ضمن انجام هماهنگی، باید بستر لازم را برای اجرای هر چه بهتر این طرح فراهم کنند؛ گفت: در صورت عدم فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن طرح نسخه نویسی الکترونیک؛ بازنده اصلی مردم و جامعه پزشکی خواهند بود و سازمان‌های بیمه گر نیز با شانه خالی کردن از عمل به تعهدات خود؛ از این برنامه منتفع خواهند شد.

 آدینه اذعان کرد: چنان چه مسئولین امر شرایط و بستر انجام کار را به نحو مطلوب فراهم نمایند، این طرح رضایت بیماران، پزشکان و سازمان‌های بیمه گر را فراهم نموده و مورد استقبال همکاران قرار خواهد گرفت.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
ارسال نظر: