لوکاشنکو: بلاروس کمکی به آذربایجان نکرده است

کدخبر: 2362712

رئیس‌جمهوری بلاروس که پیشتر با نخست‌وزیر ارمنستان و رئیس‌جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کرده بود، اطلاعات برخی رسانه‌ها درباره انتقال تجهیزات نظامی از این کشور به جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد.

رؤسای‌جمهوری بلاروس و ارمنستان در جریان این مکالمه تلفنی که به ابتکارعمل طرف ارمنی صورت گرفت، درباره مسائل مربوط به روابط دوجانبه و اوضاع اقتصادی - اجتماعی و سیاسی در بلاروس و ارمنستان صحبت کردند. سرکیسیان همچنین به‌طور مفصل روند اوضاع کنونی در منطقه قره باغ کوهستانی را به اطلاع لوکاشنکو رساند.

طبق اطلاعات رسانه‌های گروهی بلاروسی، دو طرف همچنین به‌طور جداگانه، در رابطه با انتشار اطلاعاتی در برخی از نشریات درباره تحویل اخیر برخی تجهیزات و ادوات نظامی از بلاروس به آذربایجان، بحث و گفت‌وگو کردند.

در جریان این مذاکرات، لوکاشنکو پاسخ واضحی به این اطلاعات جعلی داد و یادآور شد که طی شش ماه گذشته هیچ تجهیزات نظامی از طرف مجتمع صنایع نظامی بلاروس به آذربایجان یا ارمنستان تحویل داده نشده است.

لازم به یادآوری است که لوکاشنکو چند روز قبل نیز با "نیکول پاشینیان" نخست‌وزیر ارمنستان و "الهام علی‌اف" رئیس‌جمهوری آذربایجان در رابطه با وخیم‌تر شدن اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی، گفت‌وگوهای تلفنی انجام داد.

درگیری‌های نظامی بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی در تاریخ 27 سپتامبر(6مهر ماه) بار دیگر از سر گرفته شد؛ دو طرف یکدیگر را به تیراندازی و استفاده از سلاح‌های سنگین متهم کردند که منجر به برجای ماندن تلفاتی در میان نظامیان و حتی غیرنظامیان ساکن مناطق مرزی شده است.

رؤسای‌جمهوری روسیه، فرانسه و آمریکا و همچنین دبیرکل سازمان ملل، از طرفین این مناقشه خواسته‌اند تا سریعاً به برقراری آتش بس در منطقه درگیری و انجام مذاکرات مسالمت آمیز روی آورند؛ این در حالی است که مقامات باکو و ایروان، شروطی را برای توقف درگیری‌ها عنوان می‌کنند که برای طرف مقابل، غیرقابل پذیرش است.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: