برکناری وزیر امور داخلی و بهداشت اسرائیل

کدخبر: 2376136

با مخالفت دادگاه عالی رژیم صهیونیستی، نتانیاهو وزیر امور داخلی و بهداشت خود را برکنار کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه قدس الاخباریه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نهایت بر اثر تشدید فشارها و مخالفت دادگاه عالی رژیم صهیونیستی مجبور به برکناری یکی از وزرای کابینه اش شد.

آریه درعی رئیس حزب شاس توسط نتانیاهو به عنوان وزیر امور داخلی و بهداشت منصوب شده بود اما دادگاه عالی رژیم صهیونیستی به خاطر پرونده‌های قضایی (فساد و کلاهبرداری) انتصاب او به عنوان وزیر را لغو کرد، در نهایت نیز نتانیاهو که راهی جز تمکین به این خواسته نداشت ، به ناچار او را برکنار کرد.

نتانیاهو در پیامی خطاب به درعی که از شخصیت های راستگرای افراطی رژیم صهیونیستی محسوب می شود، عنوان کرد: با حزن و اندوه شدید مجبور به اتخاذ تصمیم برکناری تو از کابینه شدم!

نتانیاهو وزیر داخلی و بهداشت را برکنار کرد/ کابینه در مسیر انحلال

با توجه به شکننده بودن وضعیت کابینه ائتلافی نتانیاهو ، ممکن است خروج آریه درعی از کابینه ، پیامدهای سنگینی برای نتانیاهو داشته باشد و ائتلاف وی را از اکثریت خارج کند.

دادگاه عالی رژیم صهیونیستی شامگاه چهارشنبه اعلام کرد بود که تصمیم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم به انتصاب آریه درعی رهبر حزب شاس به عنوان وزیر امور داخلی و بهداشت، تصمیم غیرمعقول است و نتانیاهو باید او را در سمتی دیگر بگمارد.

استر حیوت رئیس دادگاه عالی رژیم صهیونیستی تاکید کرد که آریه درعی به فساد و جرایم خطرناکی متهم است و انتخاب او به عنوان وزیر امری کاملا غیرمنطقی و نامعقول است.

در همین راستا، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز این تصمیم دادگاه عالی را شوک به نظام سیاسی این رژیم توصیف کرد.

حزب شاس در پی صدور این حکم، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی را به شدت مورد حمله قرار داده و تاکید کرد که این دادگاه آرای ۴۰۰ هزار رای دهنده را نادیده گرفته است و این حکمی سیاسی و نادرست است و دادگاه عالی امروز عملا اعلام کرده که برگزاری انتخابات هیچ لزومی ندارد.

حزب شاس که دستکم ۱۱ کرسی در کابینه ائتلافی دارد، قبل از این تهدید کرده بود که در صورت مخالفت با انتصاب درعی به عنوان وزیر، قید مشارکت در این ائتلاف را خواهد زد و کابینه جدید را منحل خواهد کرد.

اکنون پیش بینی می شود با برکناری درعی، نتانیاهو برای ادامه فعالیت خود با مشکلی جدی مواجه شود، به ویژه اینکه در صورت خروج حزب شاس از کابینه ائتلافی، نتانیاهو قدرت را از دست خواهد داد.

این در حالی است که شامگاه گذشته به اذعان منابع عبری دستکم ۱۵۰ هزار معترض در شهرهای مختلف اراضی اشغالی علیه نتانیاهو و کابینه افراطی وی به خیابان ها آمدند، اعتراضی که از سوی منابع صهیونیستی بزرگترین تظاهرات علیه نتانیاهو توصیف شده است.

ارسال نظر: