نوبخت در جریان بررسی تبصره هدفمندی در بودجه ۹۶:

شبهات مطرح‌شده درباره درآمدها و نحوه هزینه‌کرد هدفمندی نادرست است

کدخبر: 2090082

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه سهم سازمان هدفمندی یارانه ها از درآمدهای این حوزه ۳۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است،گفت:شبهات مطروحه درباره درآمدها و نحوه هزینه‌کرد هدفمندی نادرست است.

به گزارش « نسیم آنلاین »، محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز (شنبه، 14 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی،در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 96 با اشاره به تبصره هدفمند کردن یارانه‌ها در لایحه بودجه گفت:در اینجا نخست باید از تلاش‌های نمایندگان مجلس برای رسیدگی همزمان به لایحه برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه سال 96 تقدیر و تشکر کنم و امیدوارم با تعامل و همکاری قوا،مردم بتوانند بیش ازگذشته از برکات و نعمات استفاده کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت:امروز دکترلاریجانی رئیس مجلس به درستی درخصوص عدم القاء شبهه و ایجاد تشویش در اذهان عمومی صحبت کرده‌اند؛حال دولت نیز پیرو مباحث هفته گذشته در رابطه با منابع و درآمدهای هدفمندی مستنداتی را ارائه تهیه کرده که این مستندات را دراختیار هیأت رئیسه مجلس قرار می‌دهد.

وی در رابطه با میزان درآمدهای سازمان هدفمندی یارانه‌ها از محل اجرای قانون هدفمندی،افزود:براساس گزارش دیوان محاسبات سهم این سازمان 36 هزار و 400 میلیارد تومان است و اعدادی مانند 76 هزار میلیارد تومان و 80 هزار میلیارد تومان ارتباطی با سهم سازمان هدفمندی از محل درآمدهای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها ندارد.

تمام ارقام و اعداد و درآمدهای هدفمندی به خزانه واریز می شود

نوبخت تصریح کرد:یکی دیگر از موضوعاتی که اخیراً مطرح شد این بود که تمام درآمدهای حاصل از قانون هدفمندی به خزانه واریز نمی‌شود و به جز اعتبار 36 هزار و 400 میلیارد تومانی سهم سازمان هدفمندی یارانه‌ها، بقیه ارقام به خزانه نمی رود؛حال براساس گزارش رسمی خزانه تمام ارقام و اعداد و درآمدهای هدفمندی به خزانه واریز می شود.

سخنگوی دولت ادامه داد:یکی دیگر از شبهات مطروحه این بود که نحوه درآمدها و هزینه‌کرد منابع هدفمندی در بودجه‌های سالانه دیده نشده و تنها اعتبار 36 هزار میلیاردی در قانون بودجه ذکر شده است؛این درحالی است که مجموع کل بودجه کشور نشان می‌دهد که همه اعداد و ارقام اعم از میزان فروش فرآورده‌های نفتی،گاز، آب و برق در بودجه سال 95 منعکس شده و نمایندگان آن را تصویب کردند البته این بودجه،بودجه عمومی نیست و بودجه کل کشور بوده که شامل شرکت‌ها هم است.

وی گفت:براساس قانون هدفمندی درآمدهای این حوزه در بخش پرداخت یارانه نقدی،بهداشت و درمان، تأمین اجتماعی، تولید و اصلاح مصرف انرژی هزینه می‌شود حال کمیسیون تلفیق بودجه در جدولی پیشنهاد کرده که از اعتبارات کل حوزه هدفمندی 37 هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی، 4 هزار و 800 میلیارد تومان برای حوزه سلامت ، صد میلیارد تومان برای اجرای طرح واکسن فلج اطفال،صد میلیارد تومان برای فوریت‌های اجتماعی شهرهای زیر 50 هزار نفر،هزار میلیارد تومان برای حوزه اشتغال و مسکن ، 3 هزار میلیارد تومان برای تأمین قیر و یک هزار و 500 میلیارد تومان برای بهسازی خطوط انتقال، اختصاص یابد که به نظر ما این پیشنهاد معقول است.

لازم به ذکر است که نوبخت پس از اظهارات خود در صحن علنی مستندات مربوط به درآمدها و نحوه هزینه‌کرد اعتبارات هدفمندی را به رئیس مجلس ارائه کرد.

منبع: خانه ملت

ارسال نظر: