احیای معاهده فرهنگی ایران و تایلند

کدخبر: 2378453
خبرنگار:

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: ما در قالب انعقاد موافقتنامه‌های فرهنگی در پی گسترش روابط با کشور‌های مختلف از جمله تایلند هستیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که به منظور سخنرانی در همایش «نقش سادات علوی در گسترش صلح و همزیستی» در کشور تایلند به سر می‌برد با وزیر فرهنگ این کشور دیدار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی‌پور، حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در این دیدار با اشاره به رابطه دیرین بین دو کشور، گفت: ما حدود ۵۰ سال پیش یک معاهده فرهنگی بسته ایم و در این بازدید از وزارت فرهنگ می‌خواهیم معاهده قبلی را به روز کنیم.

وی همچنین گفت: ما می‌توانیم در زمینه‌های مختلف فرهنگی مانند تئاتر، فیلم، صنایع دستی، زبان فارسی و زمینه‌های مناسب فرهنگی، همکاری کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور ضمن تبریک انتصاب سرم ساک پونگ پانیش به وزارت فرهنگ این کشور به فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این سازمان متولی برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در سطح بین‌المللی است و ما در قالب انعقاد موافقتنامه‌های فرهنگی در پی گسترش روابط با کشور‌های مختلف از جمله کشور دوست تایلند هستیم.

ایمانی پور در پایان به بیان رویداد‌های غزه پرداخت و گفت: در روز‌های اخیر جنایت‌هایی در غرب آسیا اتفاق می‌افتد که قلب همه مردم جهان را متاثر کرده و هر روز تعداد زیادی از کودکان و زنان بی گناه کشته می‌شوند. صلح به تنهایی راه حل مشکل فلسطین نخواهد بود. صلح در صورتی پایدار خواهد بود که مبتنی بر عدالت باشد تا عدالت در آن منطقه حاکم نشود صلح پایدار صورت نخواهد گرفت.

سرم ساک پونگ پانیش، وزیر فرهنگ تایلند نیز با ابراز خرسندی از این دیدار، به روابط خوب دو کشور اشاره کرد و گفت: بسیار خوشحالم که این بار مقاماتی از ایران به ما سر می‌زنند. تایلند و ایران بیش از ۴۰۰ سال رابطه داشته اند، فردی که این رابطه را آغاز کرد، یک ایرانی به نام شیخ احمد قمی بود. امیدوارم این دیدار اتفاق خوبی باشد و باعث شود که روابط قوی تری بین دو ملت ایجاد شود.

در این دیدار، هر دو طرف در مورد برگزاری رویداد‌های مختلف با هم بحث و تبادل نظر کردند. از جمله رویداد مهمی که هر دو کشور می‌توانند به اتفاق برگزار کنند، سال نو ایرانی است که مصادف با سال نو تایلندی است؛ بنابراین مقرر شد مکانی برای برگزاری این رویداد در مرکز فرهنگی تایلند، اختصاص یابد.

سیدمحمدرضا نوبختی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند و مهدی زارع رایزن فرهنگی کشورمان در تایلند، نیز در این دیدار حضور داشتند.

 

ارسال نظر: