شهادت تعدادی از تفنگداران نیروی دریایی ارتش/ شلیک از ناوشکن جماران علت حادثه

جزئیات حادثه ناوچه کنارک

کدخبر: 2353438

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آب‌های جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند.

نسیم آنلاین: ‏شنیده شده طی یه حادثه بین دو ناو نیروی دریایی ارتش تو آبهای جنوبی، ناوچه کنارک صدمه دیده و چند نفر از پرسنل آن به شهادت رسیده‌اند ‎برخی خبرنگاران در اکانت های شخصی خود در توییتر به بیان جزئیات غیر رسمی از سانحه پرداخته‌اند.

هنوز ارتش به صورت رسمی خبری منتشر نکرده است.

مهدی بختیاری خبرنگار دفاعی نوشته است.

‏《غیررسمی/ طبق آنچه گفته می شود گویا شلیک موشک کروز توسط ناو جماران بوده که اشتباها به یکی از شناورهای لجستیک (کنارک) برخورد کرده است. تعداد شهدا و مجروحین معلوم نیست. هموز منابع رسمی ارتش چیزی اعلام نکردند.》

‏شناور کنارک که مورد اصابت قرار گرفته، از کلاس هندیجان است با ٤٧متر طول و ٨.٥ متر عرض و آبخور ٢.٩ متری. این شناور لجستیک بوده و مجهز به موشک های کروز از نوع نور بوده است.

دلاوران دریا در شبکه‌های اجتماعی

کاربران توییتر با هشتگ‌های دلاوران دریا و ارتش تسلیت در حال اظهار نظر پیرامون این حادثه هستند.

سید فاطمه موسوی دراین باره سروده است:

‏این است آن خلیج خروشان و سهمگین حتی اگر خطابکند ! ما برادریم

دریادلانِ عرشه ، که تا عرش پر زدید از یادمان شهامتتان را نمیبریم

آشنایی با ناوچه لجستیکی کنارک

شناور «کُنارک» با شماره بدنه 1403، یکی از چند شناور کلاس «هندیجان» در نیروی دریایی است که وظیفه اصلی لجستیک و پشتیبانی را برعهده دارند.

شناورهای این کلاس، ساخت کارخانه کشتی سازی damen هلند هستند که با شناسه MIG-S-4700-SC شناخته می‌شوند.

شناورهای کلاس هندیجان، (ازجمله شناور سانحه دیده کنارک) دارای 47 متر طول و 8.5 متر عرض بوده و آبخور آنها نیز 2.9 متر است.

این شناورها با قابلیت حمل و جابجایی 460 تن بار، می‌توانند نقش یک شناور تدارکاتی سبک و یا نیروبر به تعداد بیشتر از 100 نفر و در عین حال با سرعت بالا را ایفا کنند.

مین ریزی و حمل آب با ظرفیت 40 تن و پذیرش بار تا سقف 40 تن فقط بر روی عرشه نیز از دیگر توانایی های این ناو است.

اگرچه این شناورها وظیفه اصلی پشتیبانی را برعهده دارند ولی برخی از آنها (ازجمله کنارک) در سال های اخیر به تسلیحات مختلف نظیر موشک های کروز نور نیز مجهز شدند و درکنار وظیفه اصلی خود، می توانند در نقش یک شناور گشتی نیز ظاهر شوند.

از دیگر تسلیحات نصب شده بر روی این شناورها می‌توان به یک قبضه توپ 20 میلیمتری اورلیکن نیز اشاره کرد.

البته بر روی برخی از این شناورهای کلاس هندیجان، بجای موشک کروز، لانچرهای پهپاد نصب شده که به آنها در ماموریت های شناسایی کمک شایانی‌ می‌کنند.

شناور کنارک در تاریخ 16 مهر 97 با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک الحاق شده بود.

این شناور در سال 1988 ساخته شده است.

۱۹ شهید و ۱۵ مجروح در حادثه ناوچه کنارک

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش در اطلاعیه‌ای درباره روز حادثه برای یکی از شناورهای سبک این منطقه در محدوده آب‌های بندر جاسک اعلام کرد: عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آب‌های جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند.

پس از این حادثه تیم‌های امداد و نجات دریایی در فاصله کوتاه در محل حضور یافته و مجروحان و شهدا را از شناور تخلیه و به مراکز درمانی منتقل کردند.

گفتنی است نیروهای مستقر در شناور مذکور رشادت مثال زدنی در نجات جان همرزمان خود به خرج دادند.

تعداد شهدای این حادثه ۱۹ تن بوده و تعداد مجروحان نیز ۱۵ نفر است که در وضعیت مناسبی به سر می‌برند.

ارسال نظر: