تلاش برای شعله ور کردن آتش جنگ داخلی در لبنان

کدخبر: 2372445

سیدحسن نصرالله: رد پای آمریکا در حمایت از تروریسم از یمن گرفته تا عراق و سوریه دیده می‌شود.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت روز جانباز مقاومت به صورت تلوزیونی سخنرانی کرد، دبیر کل حزب الله لبنان در ابتدا به دلایل انتخاب این روز به عنوان روز جانباز پرداخت و گفت که حضرت ابوالفضل العباس شخصیتی فراتر از یک جانباز است.

وی گفت: مجروحان ما به حضرت ابوالفضل العباس این سمبل عظیم اقتدا کردند، در مسیر طولانی مان این مجروحان صبر کردند، استقامت کردند و اهل وفا بودند، این مجروحان حتی یک لحظه از این مسیر عدول نکردند و به تلاش در میادین مختلف ادامه دادند.

سید حسن نصرالله در ابتدا از همه خانواده‌های شهدای مقاومت تقدیر و تشکر کرد و به خانواده‌های شهدای اخیر تسلیت و تعزیت گفت.

وی خاطرنشان کردند: دو برادرمان شیخ احمد الزین و انیس نقاش را از دست دادیم و به خانواده هایشان تسلیت می گوییم.

سیدحسن نصرالله افزود: اشخاصی که در سالهای گذشته مجروح شدند به ویژه در زمان اشغال لبنان توسط اسرائیل آگاهی و درکشان نسبت به واقعیتها بیشتر می شود.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: هر روز که می گذرد واقعیت گروههای تروریستی مسلح و حامیانشان بیشتر آشکار می شود، ما در برابر گروههای تروریستی تکفیری مسلح قرار داریم که از سوی سازمان جاسوسی آمریکا برای انهدام ملتها و ارتش‌ها تشکیل شده اند، رد پای آمریکا در حمایت از این گروهک‌ها از یمن گرفته تا عراق و سوریه دیده می‌شود.

رابطه گروه تروریستی القاعده در یمن با سیا

دبیرکل حزب الله به افشاگری‌های یمنی‌های طی روزهای اخیر درباره روابط بین گروه تروریستی مانند القاعده با سرویس اطلاعات آمریکا اشاره کرد و گفت: «روز به روز حقیقت وجودی این گروه‌های تروریستی و اینکه چه کسی آن‌ها را ایجاد کرده و از آن‌ها حمایت می‌کند، برملا می‌شود».

وی افزود: اسناد جدید نقش سازمان جاسوسی آمریکا در زمینه جذب سران داعش در زندانهای عراق و آزادی شان را آشکار می کند.

تلاش برای شعله ور کردن آتش جنگ داخلی در لبنان

سیدحسن نصرالله با اشاره به شرایط حاکم بر لبنان گفت: لبنان در قلب یک بحران واقعی ملی بزرگ اقتصادی، اجتماعی، مالی و سیاسی است، برخی برای شعله ور کردن آتش جنگ داخلی در لبنان می کوشند.

دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: ما در حزب الله نمی خواهیم برای تشکیل دولت یا حل اوضاع اقتصادی و مالی یا اصلاح در ساختار حکومت به اسلحه متوسل شویم.

سید حسن نصرالله گفت که برخی طرف‌های خارجی و داخلی به دنبال سوق دادن کشور به جنگ داخلی هستند و برای این کار به دنبال «سوخت و هیزم» هستند.

وی ادامه داد: «حزب الله قصد ندارد برای تشکیل حکومت یا اصلاح اوضاع اقتصادی یا مالی به سلاح متوسل شود».

او با انتقاد از برخی دیدگاه‌ها درباره بحران لبنان گفت: «اینکه برخی دلایل اشتباه برای این بحران فرض می‌کنند، بدین معناست که ما به دنبال درمان‌های اشتباه راه افتادیم و هستند کسانی که به دنبال تسویه حساب بوده و برای یافتن راه حل برای بحران‌های موجود تلاش نمی‌کنند».

سید حسن گفت که بحرانی که لبنانی‌ها با آن روبه رو هستند دلایل متعددی دارد و اگر آن‌ها صرفا یک علت را برطرف کنند و بقیه دلایل را کنار بگذارند، به نتیجه مور نظر نخواهند رسید.

او گفت‌: «برخی در تعامل با این بحران‌‌ها می‌گویند همه مشکلات لبنان زیر سر سلاح لبنان است. آیا ما سلاحمان را زمین بگذاریم مشکلات حل خواهد شد؟ آن‌ها می‌گویند: حزب‌الله، حزب‌الله، حزب‌الله ... این ظلم و ستم است که همه تقصیرات را متوجه حزب الله بدانیم و بگویم این سلاح حزب مقاومت دلیل این همه مشکلات است».

سیدحسن نصرالله با اشاره به وام های گرفته شده از سوی لبنان و شرایط اقتصادی این کشور گفت: وضع اقتصادی فعلی ناشی از اوضاع دهها سال گذشته است.

مشکلات اصلی لبنان زیر سر آمریکاست

سید حسن نصرالله در ادامه گفت که مشکلات و بحران‌های لبنان مجموعه دلایلی دارد که می‌توان به قاچاق اموال و پول به خارج و بلوکه کردن ودیعه‌ها و سپرده‌هاو انفجار بندر بیروت و تنش‌‌ها اشاره کرد و لبنانی‌ها باید این عوامل و اسباب را باید حل کنند والا نیمی‌توان به راه حلی دست یافت.

او ادامه داد:‌ «ولی باید گفت که فشارهای آمریکا بر لبنان و ترساندن کشور از رفتن به سمت گزینه‌های اقتصادی معین دلیل اصلی بحران لبنان است». سید مقاومت ادامه داد: «بحران کنونی لبنان نتیجه سیاست‌های دهها سال گذشته است، حل بحران، [صرفاً] تشکیل دولت نیست؛ تشکیل دولت، آغاز مسیر حل بحران است».

وی گفت: آیا دولت تکنوگرات می تواند با فشارها مقابله کند، صندوق بین المللی پول نمی خواهد کمک کند بلکه می خواهد وام بدهد و از طریق آن شروطش را بر لبنان تحمیل کند، به نخست وزیر که مامور تشکیل کابینه شده می گویم آیا می توانی مسئولیت را قبول کنی به این دلیل که اگر نمی توانی با آتش بازی می کنی

دبیر کل حزب الله گفت که نخست وزیر مکلف در لبنان باید کابینه‌ای را تشکیل دهد که شامل نیروهای سیاسی شود تا همه آن‌ها مسئولیت‌های خود را برعهده گرفته و هرکسی که از زیر بار این مسئولیت‌ها شانه خالی کرد باید محاکمه شود.

او گفت: «کابینه متخصصان اگر تشکیل شود هرگز نمی‌تواند مقاومت کند و نخواهد توانست مسئولیت بحران در کشور را برعهده بگیرد».

سید حسن نصرالله با بیان اینکه در لبنان مسئولی وجود ندارد، گفت که از همه نیروهای سیاسی می‌خواهم از توانمندی‌های داخلی و روابط خارجی خود برای حل بحران لبنان استفاده کنند.

دبیر کل حزب‌الله گفت که ایران برای حل بحران سوخت در لبنان پیشنهاد خوبی داده است. ما می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریم و با لیره پول آن را پرداخت کنیم.

وی گفت: پیشنهاد ایران برای خرید مشتقات نفتی به لیره لبنانی پابرجاست، اجرای پیشنهاد ایران، از طریق دولت لبنان و بر اساس قوانین آن انجام خواهد شد.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: رئیس بانک مرکزی بیشترین مسئولیت را در زمینه حفظ ارزش لیره لبنان دارد، ای رئیس بانک مرکزی، با اختیاراتت و روابطت می توانستی مانع این افزایش غیرقابل قبول شوی و تو این را می دانی و این مسئولیت توست.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه برخی مسیرها توسط گروه ها در لبنان بسته شده است گفت: تو ای راهزن، مردم را گرسنه کردی، به قتل رساندی و کشور را در آستانه جنگ داخلی قرار دادی و در اقدامی مشکوک مشارکت داری.

منبع: العالم
ارسال نظر: