مکرون: می‌خواهیم به توافق هسته‌ای با ایران بازگردیم

کدخبر: 2377917

رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید: ما می‌خواهیم در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران شفافیت داشته باشیم و به توافق هسته‌ای بازگردیم.

نسیم آنلاین: به نقل از فرانس ۲۴، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی سالانه خود در جمع سفرای فرانسه خواستار تقویت تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه در بحبوحه تغییر نظم جهانی شد.

وی همچنین خواستار آزادی شش فرانسوی بازداشتی در ایران شد که به ادعای وی «در شرایط غیرقابل قبول» هستند.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت:‌ نظم بین‌المللی ما دچار چالش شده است. جنگ به خاک اروپا برگشته و احساسات ضد فرانسوی تشدید شده است. اقدامات دیپلماتیک فرانسه که با این خطرات روبروست باید بر سیاست امنیت در چارچوب جنگ اوکراین و با هدف تقویت استقلال و منافع استراتژیک اروپا متمرکز شود.

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود: پاریس به دنبال این است که به یک شریک قابل اعتماد در عرصه ژئوپلیتیک تبدیل شود. اقدامات دیپلماتیک ما که با چالش‌های جهانی از جمله چالش‌های امنیتی، تغییرات آب و هوایی و تهدیدهای سایبری روبروست، باید به روند خودش ادامه دهد. ما باید از منافع خودمان دفاع کنیم. ما باید حامی ارزش‌ها و اصول خود باشیم که جهانی هستند.

ماکرون همچنین اقدامات دیپلمات‌های فرانسوی که در شرایط سخت کار می‌کنند را ستود و به اوضاع نیجر اشاره کرد که با وجود کودتای ماه گذشته میلادی، سفیر فرانسه هنوز در این کشور غرب آفریقا به فعالیتش ادامه می‌دهد. او تاکید کرد: با اینکه حکومت نظامیان در نیجر خواستار ترک سفیر فرانسه شده اما وی این کار را انجام نداده است. سفیر ما در نیامی با وجود فشارهای کودتاچیان باقی خواهد ماند.

ماکرون گفت: اگر در آفریقا مداخله نظامی نکرده بودیم، نیجر، مالی و بورکینافاسو امروز با مرزهای شناخته شده خود وجود نداشتند.

وی افزود: حضور ما در آفریقا فقط تهدید تروریستی نیست و راه‌حل نظامی نباید جایگزین راه حل سیاسی شود. پاریس از رئیس‌جمهور بازداشت شده نیجر حمایت می‌کند. مشکل در نیجر اکنون کودتاچیان است.

امانوئل ماکرون همچنین گفت، . فرانسه و دیپلمات‌هایش در ماه‌های اخیر با اوضاع بسیار سخت و دشواری در چندین کشور خواه سودان باشد یا نیجر، دست و پنجه نرم کرده‌اند.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: