توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه در گرو تکمیل کریدور شمال-جنوب

کدخبر: 2375150

معاون نخست وزیر روسیه در دیدار با معاون اول رئیس جمهور تکمیل کریدور حمل و نقل شمال-جنوب را لازمه توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی فیمابین دانست

معاون اول رئیس جمهور عصر دیروز چهارشنبه در دیدار «الکساندر نواک» معاون نخست‌وزیر روسیه و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور بر ضرورت تعیین هدف‌گذاری برای توسعه روابط فی مابین تأکید کرد و از کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه خواست با جدیت برای تحقق این هدفگذاری تلاش کنند. وی ارتقای سطح روابط میان ایران و روسیه را نیازمند فراهم شدن بسترهای لازم برای گسترش همکاری‌های فیمابین دانست و افزود:

ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری متعددی میان دو کشور وجود دارد که اگر بتوانیم این ظرفیت‌ها را فعال کنیم، شاهد جهش و تحول جدی در روابط دو کشور خواهیم بود.


سطح روابط تجاری فعلی ناچیز است
مخبر با اشاره به اینکه سطح روابط تجاری ایران و روسیه در مقایسه با سطح روابط سیاسی دو کشور ناچیز است، تصریح کرد:

در ایران اراده‌ای جدی برای توسعه روابط تجاری با روسیه وجود دارد و اگر مسکو نیز در این زمینه مصمم باشد، شاهد رشد و تحول جدی در مناسبات اقتصادی و تجاری فیمابین خواهیم بود.

معاون اول رئیس جمهور حمل و نقل و ترانزیت را از جمله زمینه‌های همکاری مشترک میان ایران و روسیه برشمرد و گفت:

حمل و نقل از مؤلفه‌های جدی در توسعه روابط است و ایران آمادگی دارد سطح همکاری‌های خود را با روسیه در این زمینه ارتقا دهد.

دکتر مخبر خاطرنشان کرد:

خوشبختانه موانع پیش‌روی سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان دو کشور برطرف شده و ملاقات اخیر رؤسای جمهور دو کشور بسترهای لازم را برای توسعه همکاری‌ها مهیا کرده است. وی مسائل بانکی را از موانع پیش‌روی توسعه همکاری‌های دو کشور برشمرد و بر لزوم تلاش در جهت رفع این موانع و حتی‌المقدور استفاده از ارز ملی دو طرف در مبادلات تجاری تأکید کرد.


روسیه: اراده‌ای جدی بر توسعه مناسبات با ایران داریم
همچنین الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه نیز در این دیدار از جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست دیرین و شریک مطمئن برای روسیه یاد کرد و گفت: مسکو همواره اهمیت فراوانی برای توسعه روابط با تهران قائل است.

وی با بیان اینکه ایران و روسیه در بسیاری از مسائل از رویکرد و مواضع مشترک برخوردار هستند، مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات و موضوعات بین‌الملل را سنجیده ارزیابی کرد و از اراده جدی کشورش برای توسعه مناسبات با ایران خبر داد. معاون نخست‌وزیر روسیه با اشاره به افزایش تبادل هیأت‌های سیاسی و تجاری میان دو کشور، خاطرنشان کرد:

در این سفر مذاکرات مثبت و سازنده‌ای میان هیأت روس و همتایان ایرانی انجام شد و زمینه‌های همکاری مشترک در بخش‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

وی از آمادگی روسیه برای استفاده از ارز ملی دو کشور در مبادلات تجاری فیمابین خبر داد و گفت: مسکو آمادگی دارد سرمایه‌گذاری‌های خود را در ایران در بخش‌های مختلف گسترش دهد.

الکساندر نواک تکمیل کریدور حمل و نقل شمال-جنوب را لازمه توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی فیمابین دانست و با اشاره به امضای چهار سند میان دو کشور برای تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل، افزود:

جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به هاب راهبردی حمل و نقل برای روسیه و منطقه تبدیل شود.

وی همچنین ضمن تسلیت و ابراز همدردی به‌خاطر حادثه تلخ ریزش ساختمان در آبادان و جانباختن تعدادی از هموطنان ایرانی در این سانحه، برای آسیب دیدگان این حادثه آرزوی سلامتی کرد.

ارسال نظر: