جوجه کشی از بوقلمون با استفاده از دستگاه مخصوص

کدخبر: 2372923

برای تبدیل شدن تخم نطفه دار بوقلمون به جوجه امکان استفاده از دستگاه جوجه کشی و یا استفاده از بوقلمون کرچ شده وجود دارد. در این نوشتار به بررسی دلایل برتری استفاده از دستگاه جوجه کشی نسبت به بوقلمون کرچ شده خواهیم پرداخت .

 

بوقلمون یکی از پرندگان پرورشی شناخته شده می باشد که به دلیل فواید بسیار و لذت فراوان گوشت به صورت گسترده ای پرورش داده میشود. این پرنده را می توان هم با اخذ مجوز در واحد های صنعتی نگهداری کرد و هم به تعداد کم در منازل روستایی و باغات و ... پرورش داد .

جوجه کشی یکی از مهمترین موارد در پرورش بوقلمون می باشد. جوجه کشی از این پرنده هم به صورت طبیعی و با استفاده از بوقلمون مادر امکان پذیر هست و هم به صورت مصنوعی و با استفاده از خرید دستگاه جوجه کشی .

دستگاه جوجه کشی بوقلمون :

دستگاه جوجه کشی ابزاری است که با شبیه سازی شرایط دما ، رطوبت ، تهویه و ... که مرغ مادر برای پرندگان ایجاد میکند، نطفه داخل تخم را به جوجه تبدیل میکند. استفاده از این دستگاه بخصوص در زمانی بیشتر مفید می باشد که جوجه کشی از پرنده دشوار بوده یا تعداد تخم های نطفه دار بالا باشد.

در پرنده ای همچون بوقلمون ، تخم گذاری در برخی مواقع تعداد بالا می باشد و ممکن است مرغ مادر قادر به جوجه کردن تمامی تخم ها نشود. از این رو و به منظور افزایش راندمان ، بهتر است از دستگاه جوجه کشی بدین منظور استفاده شود .

از سویی دیگر در جوجه کشی طبیعی عواملی همچون بیماری مرغ مادر ، سرمای محیط و ... نیز وجود دارد که میتواند بر کیفیت و راندمان جوجه کشی تاثیر نامناسبی بگذارد. از این رو پیشنهاد میشود برای جوجه کشی از این پرنده از دستگاه جوجه کشی استفاده شود.

کدام دستگاه جوجه کشی برای بوقلمون مناسب است ؟

دستگاه جوجه کشی مخصوصی برای بوقلمون وجود ندارد، اما در هنگام خرید دستگاه برای این پرنده باید به برخی موارد توجه ویژه ای داشته باشید تا بیشترین راندمان را بدست آوردید.

- توجه به کیفیت قطعات : دوره جوجه کشی از بوقلمون 28 روز می باشد، از این رو قطعات دستگاه باید تحمل کارکرد دائم به مدت 28 روز را داشته باشند. فن های دستگاه باید از نوع فن های دائم الکار انتخاب شوند.

- سنسور : سنسورهای دستگاه باید به گونه ای طراحی شده باشند که دما و رطوبت را با دقت و سرعت بالا گزارش دهند. این مورد از این جهت اهمیت دارد که دما و رطوبتی که کنترل بر روی سیستم اعمال میکند ، از روی مقادیری می باشد که توسط سنسور به کنترلر ارسال میشود. از این رو اگر گزارش ارسال شده دارای خطا باشد ، امکان اعمال مقادیر نادرست در دستگاه بالا بوده و در نتیجه نطفه ها از بین خواهند رفت.

از این رو دقت زیادی در انتخاب سنسورهای دستگاه داشته باشید. در بین تمامی تولید کنندگان مطرح جهانی ، سنسور SHT ساخت کشور سوئیس که توانایی گزارش دما و رطوبت را به صورت همزمان دارد، به عنوان سنسور اصلی دستگاه انتخاب میشود. این سنسور دقت بسیار بالا همراه با خطای کم دارد و میتواند نقشی بسیار پررنگ در افزایش راندمان دستگاه داشته باشد.

کنترلر جوجه کشی : با توجه به اینکه جوجه کشی از تخم نطفه دار بوقلمون کار حساسی است ، پیشنهاد میشود از قابلیت انتخاب دستی دما و رطوبت در کنترلر های جوجه کشی استفاده شود . این مورد سبب باز بودن دست اپراتور در انتخاب صحیح دما و رطوبت در نژادهای مختلف بوقلمون نیز خواهد شد.

کنترلر جوجه کشی باید از تکنولوژی هایی همچون SMD به منظور مونتاژ دقیق استفاده کرده باشد. در کنترلرهایی که به صورت دستی و ساده مونتاژ می شوند، در صورتی که کنترلر در مجاورت امواج مختلف قرار گیرد ، عملکردش با اختلال بسیاری مواجه میشود که در اصطلاح میگویند کنترلر نویز دارد. در چنین ابزارهایی این مورد را میتوان با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه به کنترلر نیز مشاهده کرد.

اختلالات ایجاد شده میتواند سبب بهم خوردن تنظیمات دما و رطوبت و چرخش دستگاه شده و باعث آسیب جدی به تخم های نطفه دار شود. از این رو دستگاهی تهیه کنید که کنترلر آن ضدنویز باشد .

شانه جوجه کشی : شانه به صورت مستقیمی با تخم نطفه دار در ارتباط است . بدین جهت جنس شانه باید به گونه ای باشد که آسیبی به تخم نطفه دار وارد نکند . شانه های استاندارد دارای جنسی از ABS بسیار فشرده میبشاند که برخلاف پلاستیک معمولی هیچ بخار خطرناکی در مواجهه با گرما و رطوبت از خود خارج نمیکنند ، از این رو آسیبی به تخم های نطفه دار بوقلمون وارد نخواهند کرد.

در انتخاب شانه باید به نوع پرنده نیز توجه کنید. برای مثال شانه مخصوص جوجه کشی از تخم نطفه دار بوقلمون ، با شانه تخم نطفه دار مرغ متفاوت است. تخم بوقلمون بزرگتر بوده و نیاز به شانه ای با اندازه ی بزرگتری دارد.

روش قرار دادن تخم نیز هم میتواند به صورت عمودی و هم به صورت افقی باشد. این مورد نیز بسته به نوع شانه دارد ، تجربه نشان داده است که در شانه هایی که امکان قرار دادن تخم به صورت افقی فراهم است، راندمان بیشتر می باشد چراکه سطح تماس تخم با رطوبت و دما افزایش یافته و تاثیر موارد اشاره شده بیشتر میشود.

توجه به کیفیت بدنه : تخم نطفه دار بوقلمون نسبت به تغییرات دمایی و رطوبتی حساسیت بالایی دارد. از این رو بدنه ی دستگاه باید عایق بندی کاملی داشته باشد تا امکان تبادل هوایی بین محیط و داخل دستگاه فقط به صورت کنترل شده صورت گیرد و شوکی بابت تغییرات دمایی به تخم ها وارد نشود .

تبلیغات2

نگهداری از جوجه بوقلمون ها پس از جوجه کشی :

پس از انتخاب دستگاه مناسب و جوجه کشی از تخم های نطفه دار و خروج تخم ها از دستگاه ، نوبت به نگهداری از جوجه ها میرسد. در چنین شرایطی جوجه ها باید بر اساس یک سری اصول اولیه نگهداری شوند تا رشد بهتر و سریعتری داشته باشند.

- دمای محیط : دمای محیط نگهداری جوجه ها باید در حدود 30 درجه سانتیگرار باشد تا مشکلی از نظر سلامتی برای آنها ایجاد نشود. بدین منظور میتوانید از لامپ مادرمصنوعی استفاده کنید .

- تغذیه : در روز اول خروج از تخم نیازی به تغذیه جوجه ها نیست و بهتر است جوجه ها داخل دستگاه بمانند. روز دوم بهتر است فقط شکر را در آب حل کرده و در اختیار طیور قرار دهید. در روز سوم میتوانید از جیره ی استارتر برای جوجه ها استفاده کنید.

- واکسیناسیون : برنامه واکسیناسیون جوجه ها بسیار مهم می باشد. این واکسیناسیون از درگیری طیور با بیماری ها در اینده جلوگیری میکند و در سلامتی آنها نقش موثری ایفا خواهد کرد. برنامه واکسیناسیون بسته به فصل جوجه کشی و ... متفاوت می باشد که باید از جهادکشاورزی و یا دامپزشکی ها پیگیر آن باشید.

سخن پایانی :

سود مناسب پرورش بوقلمون سبب شده است که بسیاری از واحد های کوچک و بدون نیاز به موجه تاسیس شده و به پرورش این پرنده مشغول شوند. جوجه کشی از این پرنده هم به منظور پرورش و هم به منظور فروش جوجه 1 روزه آن اهمیت بسیاری دارد و از این رو باید در انتخاب دستگاه مناسب حساسیت بالایی داشته باشید .

 

ارسال نظر: