نخستین امتیاز شبه‌نظامیان کُرد به دمشق

کدخبر: 2367298

شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» خبر دادند که با نیروهای روس و ارتش سوریه، یک مقر نظامی در عین عیسی تشکیل داده‌اند تا مانع از عملیات ترکیه شوند.

تحرکات اخیر ترکیه در شمال سوریه نشان داد که این کشور در تلاش است نفوذ خود را به سمت مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» گسترش دهد، ولی تحرکات سوریه و روسیه مانع از اشغال مناطق جدید خواهد شد.

روزنامه الاخبار با انتشار گزارشی به استقرار نیروهای ارتش سوریه در عین عیسی واقع در استان رقه پرداخت و نوشت، اعلام استقرار نیروهای سوری و روس در عین عیسی، نشانگر «هماهنگی مشترک بین دمشق، مسکو و نیروهای دموکراتیک سوریه برای جلوگیری از هر گونه نفوذ ترکیه است».

نیروهای دموکراتیک سوریه روز گذشته خبر دادند که «با هدف کاهش حملات ترکیه به شهر عین عیسی، سه مقر نظامی جدید و مشترک بین ارتش سوریه، روسیه و نیروهای دموکراتیک احداث شد». همزمان با اعلام این خبر، تجهیزات نظامی ارتش سوریه نیز به لشکر «۹۳» و عین عیسی رسید. پیش از این نیز، تجهیزات نظامی روسیه وارد جنوب این شهر شده بود.

در کنار این اقدام روسیه و سوریه، ترکیه نیز تجهیزات نظامی به روستای «صیدا» (دو کیلومتری شمال عین عیسی) ارسال کرد. این اقدام احتمالا نشانگر تلاش ترکیه برای حمله به عین عیسی است. کما اینکه تنش در مناطق درگیری در «تل تمر» و «منبج» نیز بالا گرفته است تا ارتش سوریه دچار سردرگمی شود.

به گزارش این روزنامه، ظاهرا ترکیه عزم خود را برای حمله به عین عیسی جزم کرده است. این کشور، چند هدف دارد که مهمترین آن، هدف قرار دادن «پایتخت تشکیلات خودگردان» کُرد و اشغال مناطق ارتباطی مهمی در حلب، حسکه، دیرالزور و رقه است.

بنا بر این گزارش، ترکیه در تلاش است که این تصور واشنگتن را باطل کند که آنکارا، به مناطق تحت تسلط نیروهای دموکراتیک در شرق و شمال سوریه حمله نمی‌کند. همچنین ترکیه، با این اقدام، امید کُردها به توانایی آمریکا در حمایت از مناطق تحت تسلط این گروه را ناامید خواهد کرد.

به خاطر این وضعیت، مسکو در تلاش است که هماهنگی بین ارتش و نیروهای دموکراتیک سوریه را افزایش دهد تا مانع از دستاوردهای میدانی جدید ترکیه شود. یک منبع میدانی به الاخبار گفت که مسکو رسما به نیروهای دموکراتیک اعلام کرده است که قصد ترکیه برای اشغال عین عیسی، جدی است.

به گفته این منبع، روسیه به کُردها اعلام کرد که باید پرچم سوریه در عین عیسی برافراشته شود، فعالیت نهادهای دولتی از سر گرفته شود و پلیس سوریه نیز فعالیت خود را آغاز کند. با این اقدامات، دیگر ترکیه برای حمله به این شهر، بهانه‌ای ندارد.

این منبع پیش‌بینی کرد که اعلام خبر استقرار ارتش سوریه در عین عیسی، یکی از اقداماتی است که به صورت تدریجی انجام خواهد شد تا دولت سوریه کنترل این شهر را به دست گیرد.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: