توافق برای تبادل نیروی کار بین ایران و عراق

کدخبر: 2372614
خبرنگار:

محمد شریعتمداری که به بغداد سفر کرده است در دیدار با همتای عراقی خود توافق برای تبادل نیروی کار ماهر و سوابق بیمه را به همتای عراقی خود پیشنهاد کرد.

به گزارش نسیم‌آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا ؛ در دیدار محمد شریعتمداری، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و عادل الرکابی، وزیر کار و امور اجتماعی عراق، راه های گسترش همکارهای دو کشور در حوزه های مرتبط بررسی شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با ابراز خرسندی از دیدار با همتای خود گفت : برای جمهوری اسلامی ایران حمایت از ثبات، امنیت،تمامیت ارضی ،تقویت عزت، اقتدار ، تحکیم استقلال و ارتقاء جایگاه منطقه ای و بین المللی عراق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

شریعتمداری، همکاری و مساعدت دو کشور در دوران تهاجم نیروهای داعش و نجات منطقه از دام  تروریست‌های تکفیری را تجربه موفقی دانست.

وی گفت :ترور ناجوانمردانه شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، مصداق بزرگترین دخالت خارجی در امور داخلی عراق بود که در قالب عملیات تروریستی دولتی انجام شد .

وی همچنین از حضور عراق در تعاملات منطقه حمایت  کرد و افزود : معتقدیم عراق وزنه مهمی در تعاملات سیاسی و امنیتی منطقه است و  مشترکات و پیوندهای استراتژیک دو کشور، امنیت و ثبات کل منطقه را تضمین می‌کند. 

شریعتمداری به ظرفیت‌های دو کشور در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت :  دو  کشور می توانند  مکمل همدیگر در حوزه اقتصادی باشند و خوشبختانه  با تلاش‌های دو طرف گام‌های خوبی نیز در این زمینه  برداشته شده است. 

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود :  باید تلاش کنیم تا این رابطه بیشتر و مستحکم تر ادامه پیدا کند و  به چشم انداز تجارت ۲۰ میلیارد دلاری سالانه برسد.

شریعتمداری همچنین به ظرفیت‌های مناسب دو وزارتخانه برای همکاری اشاره کرد و گفت : باید از ظرفیت های موجود برای ارتقاء سطح تعاملات و روابط دو کشور بهره گیریم و اطمینان دارم در بسیاری از زمینه‌های جدید می‌توان کارهای مشترک انجام داد.

وی تصریح کرد : در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ دو بیانیه مشترک برای همکاری  دو وزارتخانه  امضا شده که  صدور این بیانیه ها اقدام سازنده ای بود اما لازم است برای توسعه و تعمیق روابط  در حوزه وظایف دو وزارتخانه گام‌های عملی برداشته شود . 

شریعتمداری افزود:  بر همین اساس پیشنهاد می کنم بعد از امضای برنامه اقدام مشترک پنج ساله کمیته ای مشترک به صورت جدی توافقات را عملیاتی و اجرایی نمایند. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : این برنامه اقدام می‌تواند نقشه راه همکاری‌های دو وزارتخانه برای یک دوره پنج ساله در حوزه های مورد علاقه طرفین به ویژه در زمینه‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ، اشتغال، بازار کار ، روابط کار و رفاه اجتماعی باشد. 

وی با اشاره به حضور نیروی کار ایرانی در اقلیم کردستان و لزوم اهتمام جدی برای رفع مشکلات آنان یادآور شد :  نیروی کار ایرانی  نیازمند اهتمام جدی برای ساماندهی و رفع مشکلات است،بر همین اساس پیش‌نویس موافقتنامه تبادل نیروی کار ماهر و متخصص بین دو کشور  باید در دستور کار کمیته مشترک قرار بگیرد تا دو کشور همسایه بتواند نیازهای واقعی بازار کار خود را با استفاده از نیروی کار ماهر و متخصص برطرف کنند. 

شریعتمداری تاکید کرد: قطعا امضای این سند می‌تواند در تنظیم سیاست‌های بازار کار ، اشتغال قانونی نیروهای کار  دو کشور و حمایت‌های اجتماعی از آنان بسیار موثر باشد. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود : با توجه به اشتغال اتباع ایرانی و عراقی در دو کشور پیشنهاد می‌کنم موافقتنامه تبادل سوابق‌بیمه دو کشور به امضا برسد، این موضوع موجب حمایت دولت از نیروی کار قانونی و همچنین توسعه اشتغال و سرمایه‌گذاری در دو کشور خواهد بود.

استقبال وزیر کار عراق از راه اندازی مرکز تولید پروتز

عادل الرکابی وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری عراق نیز با اشاره به روابط گسترده میان دو کشور گفت :  روابط ایران و عراق بسیار حسنه است ومی تواند الگویی برای سایر کشورها باشد . 

وی با استقبال از گسترش همکاری‌ها در  در حوزه های فنی و حرفه ای ، کار و اشتغال گفت : باید سند برنامه اقدام مشترک را به صورت جدی و در زمان های تعیین شده اجرا کنیم. 

وزیر کار جمهوری عراق  همچنین به  تجربیات کشورمان  در زمینه سیاست‌های بازار کار و ایجاد فرصت های شغلی اشاره کرد و گفت: ما نیازمند استفاده از این تجربیات هستیم. 

وی افزود : در نتیجه جنگ و تروریسم افراد زیادی در عراق آسیب دیده و دچار معلولیت شده اند، در زمینه حمایت و ارایه خدمات به معلولین و اقشار  خاص و همچنین حمایت های اجتماعی  از این افراد ، آماده همکاری مشترک هستیم.

وی در همین راستا از راه اندازی مرکز تولید پروتز در عراق از سوی ایران استقبال کرد و گفت : در حوزه غربالگری ژنتیک و مشاوره  و نیز تبادل اطلاعات در زمینه  چگونگی بیمه  افراد شاغل در بخش خصوصی به تجربه طرف ایرانی نیاز داریم .

منبع: ایرنا
ارسال نظر: