خرید تضمینی گندم از مرز 7 میلیون تن گذشت

کدخبر: 2377512

میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان به ۷ میلیون و ۲۹۷ هزار تُن رسید

 مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام شکسته شدن رکورد سال گذشته خرید گندم از کشاورزان  در پایان چهارمین ماه سال، از خرید تضمینی افزون بر ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تُن از این محصول در کشور از ابتدای امسال خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدا)؛ سید سعید راد با عنوان اینکه میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط این شرکت، صبح امروز به ۷ میلیون و ۲۹۷ هزار تُن رسید، گفت: این در شرایطی است که سال گذشته، ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تُن گندم خریداری شده بود و هم‌اکنون از رکورد سال گذشته عبور کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه بیش از نیمی از پول گندم‌های خریداری شده به حساب کشاورز واریز شده است و پیگیری پرداخت مابقی مطالبات این عزیزان نیز در دستور کار است، اظهار کرد: ارزش گندم‌های خریداری شده با عبور از مرز ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، در حال ورود به کانال ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است.

راد با بیان اینکه خرید گندم در کشور با یک میلیون و ۵۷۱ هزار تُن افزایش نسبت به سال گذشته، از رشد بیش از ۲۷ درصدی برخوردار بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر، استان‌های مناطق سردسیری و کوهستانی شمال و غرب کشور، روزهای اوج تحویل گندم به مراکز خرید را سپری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۵۴ درصد از گندم مازاد نسبت به سال گذشته از کشاورزان دو استان فارس با 491 هزار تُن افزایش و خوزستان با ۳۶۱ هزار تُن افزایش خریداری شده است، اظهار کرد: ۴ استان‌ کرمانشاه، ایلام، لرستان و بوشهر نیز بین 100 تا 200 هزار تُن رشد خرید را شاهد بوده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از دو استان بوشهر و یزد به عنوان استانی‌هایی که با حدود ۶ برابر رشد خرید گندم نسبت به سال گذشته از افزایش کم‌سابقه‌ای در میزان خرید گندم برخوردار بوده‌اند، نام برد و خاطرنشان کرد: بعد از این دو استان، رشد خرید گندم در کهگیلویه و بویراحمد، ۲ و نیم برابر و در استان‌های البرز، فارس و اصفهان، بیش از دو برابر شده است.

 

ارسال نظر: