جاذبه های دیدنی در کشور ارمنستان را از دست ندهید

کدخبر: 2372983

شهر زیبا و تاریخی ایروان پایتخت کشور ارمنستان و یکی از قطب های گردشگری این کشور است . و هر ساله با شروع فصل بهار سفر به این شهر آغاز شده و هزاران مسافر تا پایان تابستان از این شهر تاریخی و تماشایی دیدن می کنند . شهر ایروان به دلیل نزدیکی با مرزهای ایران و همچنین نزدیکی فرهنگ دو کشور و داشتن جاذبه‌های توریستی بسیار ، از دیر باز مورد علاقه ایرانیان قرار گرفته و هر ساله بر شمارشان افزوده می گردد . از این رو بر آنیم تا در ادامه این مطلب شما را با گوشه ای از تاریخ و فرهنگ این کشور آشنا نموده و اطلاعات جالبی را در اختیارتان قرار دهیم .

طبق تحقیقات باستان شناسان و تاریخ دانان کشور ارمنستان و به خصوص شهر ایروان ، یکی از قدیمی ترین سکونتگاههای بشر در جهان است و تاریخ این سرزمین به هزاران سال پیش باز می گردد . شهر ایروان با اینکه بزرگترین شهر ارمنستان است ، اما وسعت کمی دارد اما در همین وسعت کم ، جاذبه های دیدنی فراوانی پدید آمده است .

از ارتفاعات زیبای آرارات و رود هرازدان گرفته تا آثار باستانی متعدد و کلیساهای باشکوه ، که هر یک ارزش بارها دیدن را دارند . شهر ایروان با مساحتی در حدود دویست و بیست کیلومتر مربع از خیلی شهر های ایران کوچکتر است و تنها یک میلیون نفر در آن ساکن هستند .

بایداضافه کنیم آداب و رسوم مردم این کشور به فرهنگ ایرانیان نزدیک بوده و در برخی موضوعات اشتراکات فرهنگی بسیاری بین دو کشور وجود دارد . زیرا این کشور در گذشته بخشی از امپراتوری ایران بوده و این اشتراک از همین مضوع نشات می گیرد . جالب اینکه یکی از جشن های ملی مردم این کشور ، جشن درندز (آتش افروزی) است ، که در تقویم ایرانیان ( اقوام آریایی ) جشن سده نامیده می شود . کشور ارمنستان ، کشوری امن است و میزان جرم و جنایت در آن پایین است . 

و اما میانگین آب و هوایی کشور ارمنستان و آفر تور ارمنستان پایین بوده و بهترین فصول برای سفر به آن  ، اواخر بهار و تابستان خواهد بود . اغلب گردشگران نیز در همین دو فصل از سال به این کشور سفر می کنند . همچنین باید اضافه کنیم هزینه های اقامت در کشور ارمنستان  و شهر ایروان چندان بالا نیست ، و به خصوص در دهه های گذشته امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی برای رفاه حال بیشتر گردشگران فراهم شده است و هتل ها و سوئیت های بسیاری آماده پذیرایی از مسافران هستند که برخی بسیار ارزان اند . 

این شهر تاریخی دارای آثار باستانی متعددی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم و همین طور شما را با برخی از رستوران های خوب این شهر آشنا می کنیم .

کلیسای کاتولیک ایروان

این کلیسای تنها کلیسای به یادگار مانده از قرون وسطی در این شهر است که قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی باز می گردد و به آن کلیسای مریم مقدس نیز گفته می شود . این بنا در سال ۱۹۳۶ میلادی و در دوران حکومت شوروی ویران شد . و تنها بخش هایی از محراب و مجموعه آب انبار آن سالم باقی ماند . اما با گذشت سالها و به همت کارشناسان تاریخی دوباره به همان شکل اول مورد بازسازی قرار گرفت و تا به امروز یکی از مهم ترین بناهای این شهر است .

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

حین قدم زدن در شهر ایروان با کلیساهای بسیاری روبرو خواهید شد که هر یک با معماری منحصر بفرد و زیبا نظرها را به سوی خود جلب می کنند . اما کلیسای باشکوه سنت گریگور روشنگر یکی از مشهورترین ها است . این بنا از مجموع سه کلیسای کوچک تشکیل شده که کلیسای اصلی در وسط قرار دارد و در داخل آن دو محراب جداگانه برای شاه تیرداد و ملکه اش ساخته شده است . زیرا این دو در میان مسیحیان دارای مقام بالایی هستند و نقش بزرگی در بسط و گسترش دیدن مسیحیت داشتند .

کلیسای جامع سنت گریگور گنجایش هزار و هفتصد نفر را دارد و در دو کلیسای کوچکتر آن مراسم های مذهبی نظیر ازدواج و غسل تعمید و ... انجام می شود .

رستوران های محبوب و پر طرفدار در شهر ایروان

رستوران ایرانی شیروان

ذائقه مردم این کشور تا حدودی با ذائقه ما ایرانی ها همخوانی دارد و در شهر ایروان رستوران های متعددی وجود دارند که انواع خوراک های ایرانی را به شیوه ای حلال طبخ و سرو می کنند . پیشنهاد اول برای برای صرف غذاهای خوشمزه ایرانی ، رستوران شیروان است . منوی این رستوران متنوع بوده و قیمتهایی نسبتا مقرون به صرفه دارد .

همچنین برای کسب ازلاعات بیشتر در مورد تاریخچه تهران مس توانید از سایت دیدن کنید.

رستوران لواش

پیشنهاد بعدی ما رستوران شیک لواش است . و اگر قصد صرف غذایی با کیفیت و لذیذ را دارید این رستوران بهترین گزینه خواهد بود.  منوی این رستوران بیشتر غذاهای گرجی را در خود جای داده ،  اما که اغلب آن ها با ذائقه ما ایرانی ها همخوانی دارد . جالب اینکه نام این رستوران از همان نان لواش خودمان گرفته شده است و محیط آن بسیار پاکیزه و زیباست  .

ارسال نظر: