جراحی ریشه دندان با دکتر متخصص صفورا امامی

کدخبر: 2372987

جراحی ریشه دندان عفونی: آبسه دندان یک جیب پر از چرک و آلودگی است که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود و می‌تواند به دلایل مختلفی در نقاط مختلف دندان ایجاد شود. آبسه پریودنتال در لثه‌ها و در کنار ریشه دندان اتفاق می‌افتد در حالی که یک آبسه پری اپیکال در انتهای ریشه رخ می‌دهد. آبسه دندان پری اپیکال، معمولاً به دلیل حفره دندان درمان نشده، آسیب دیدگی و یا کار دندانپزشک قبلی اتفاق می‌افتد. دندانپزشکان با تخلیه و خلاص شدن از شر عفونت، آبسه دندان را درمان می‌کنند.

دکتر متخصص عصب کشی

آن‌ها ممکن است با درمان کانال ریشه، دندان شما را نجات دهند. اما در برخی موارد هم درمان پاسخگو نیست و باید دندان کشیده شود. اگر آبسه دندان جدی گرفته نشده و درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض جدی یا حتی تهدید کننده زندگی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم بروز عفونت دهان و دندان، روش‌های درمان آن و جراحی ریشه دندان عفونی، ادامه این مطلب را از دکتر صفورا امامی متخصص درمان ریشه دندان  ، دنبال کنید.

علامت عفونت دندان

عفونت با دندان درد شروع می‌شود. اگر درد ضربان دار دندان شما درمان نشود، ممکن است آلوده شده باشد. اگر دندان آلوده شده و تحت درمان قرار نگیرد، عفونت می‌تواند به مکان‌های دیگر بدن گسترش یابد.

 علائم عفونت دندان آلوده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

- درد دندان تپنده

- درد تپنده در استخوان فک، گوش یا گردن یا به طور معمول در همان طرف درد دندان

- دردی که هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود

- حساسیت به فشار در دهان

- حساسیت به غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم و یا خیلی سرد

- ورم گونه و غدد لنفاوی حساس یا متورم در گردن

- تب

- بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان که علائم انتشار عفونت دندان به بدن هستند.

درمان مجدد ریشه دندان

 اگر دندان آلوده درمان نشود، ممکن است عفونت در جای دیگری از بدن شما گسترش یابد که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است. علائم و نشانه‌های گسترش عفونت دندان به بدن عبارتند از: احساس بد داشتن، سردرد، خستگی، سرگیجه و تب، گرگرفتگی پوست، تعریق، لرز، تورم صورت و تورمی که باعث می‌شود دهان کاملاً باز بماند، تورمی که مانع تنفس می‌شود، کم آب شدن بدن و کاهش دفعات ادرار، ادرار تیره‌تر، گیجی، افزایش ضربان قلب، ضربان نبض سریع، سبکی سر، افزایش میزان تنفس (بیش از ۲۵ تنفس در دقیقه)، درد معده و اسهال استفراغ.

تبلیغات

چرا دندان به عفونت آلوده می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد عفونت در دندان شوند. اگر دندان شما احساس زخم یا حساسیت کرده و یا دردهای شدیدی را در دهان خود حس می‌کنید، ممکن است دچار عفونت دندان یا آبسه دندان شده باشید. یکی از علت‌های شایعی که می‌تواند باعث ایجاد عفونت دندان شود، درمان‌های کانال ریشه‌ای است که در گذشته انجام داده‌اید.

متاسفانه باکتری‌ها در این ناحیه رشد کرده و می‌توانند منجر به عفونت شوند. وجود عفونت در دندان می‌تواند بسیار خطرناک باشد. زیرا ممکن است به سایر قسمت‌های بدن نیز سرایت کرده و مشکلات جدی را به وجود آورد. به همین دلیل شناخت علائم عفونت بسیار مهم است. زیرا با شناخت درست علائم می‌توانید به‌سرعت بروز چنین مشکلی را تشخیص داده و برای درمان فوری به متخصص مراجعه کنید.

چگونه می‌توان فهمید که عفونت دندان به سایر قسمت‌های بدن نیز سرایت کرده است؟

اگر علائم ایجاد عفونت دندان را جدی نگیرید، این عفونت می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن نیز سرایت کرده و باعث بروز مشکلات جدی شود. عفونت دندان می‌تواند در بدن گسترش پیدا کرده و حتی زندگی شما را تهدید کند. به همین دلیل درصورتی‌که پس از طی کردن دوره طولانی‌مدت درد دندان به آن رسیدگی نکردید، علائم زیر می‌توانند نشان از این موضوع باشند که عفونت در بدن شما پخش شده است.

 • احساس سردرد و خستگی
 • سرگیجه
 • تب و گرگرفتگی پوست
 • تعریق
 • لرز
 • متورم شدن صورت
 • تورمی که مانع از باز شدن کامل دهان می‌شود.
 • تورمی که مانع بلع است.
 • تورمی که مانع تنفس می‌شود.
 • کم‌آبی و احساس عطش
 • کاهش دفعات ادرار
 • تغییر رنگ ادرار و تیره‌تر شدن آن
 • گیجی
 • افزایش ضربان قلب
 • ضربان نبض سریع
 • سبکی سر
 • افزایش میزان تنفس یعنی بیش از 25 تنفس در دقیقه
 • ایجاد درد در معده
 • اسهال و استفراغ

چه علائمی از نیاز دندان به درمان ریشه خبر می‌دهند؟

تبیلغات2

تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا ریشه دندان نیاز به درمان دارد، مراجعه به دندان‌پزشک است؛ اما بااین‌حال، چندین علامت هشداردهنده وجود دارند که می‌توانند نشان‌دهنده نیاز دندان به درمان ریشه باشند. اگر هر یک از این نشانه‌ها را مشاهده یا حس کردید، مهم است که هر چه سریع‌تر به دندان‌پزشک مراجعه کنید. هر چه دندان شما زودتر درمان شود، نتیجه آن نیز بهتر خواهد بود.

 این علائم عبارت‌اند از:

درد مداوم دندان

درد مداوم یکی از علائمی است که به شما خبر می‌دهد که احتمالا دندان شما نیاز به درمان ریشه دارد. درد دندان شما ممکن است دائمی باشد و یا تنها هرازگاهی شما را اذیت کند، اما آنچه مسلم است اینکه درد یک دندان پوسیده و خراب همیشه باز خواهد گشت. این درد ممکن است که تنها در خود دندان خراب احساس شود و یا اینکه به قسمت‌های اطراف دندان مانند صورت و فک نیز سرایت کند.

درد دندان می‌تواند علل دیگری مانند وجود بیماری در لثه نیز داشته باشد اما صرف‌نظر از علت دندان‌درد، بهتر است که هر چه سریع‌تر آن را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید، مخصوصا اگر درد دندان شما مداوم است.

حساسیت به گرما و سرما دندان

آیا هنگان خوردن غذای گرم یا نوشیدن یک فنجان قهوه دندان شما درد می‌کند؟ یا در زمان خوردن یک بستنی با نوشیدن یک لیوان آب سرد، در دندانتان احساس خاصی به شما دست می‌دهد؟ این احساس می‌تواند به‌صورت یک درد مبهم و یا شدید خود را نشان دهد. اگر این احساس درد، مداوم باشد و حتی در زمانی که نوشیدنی یا غذایی در تماس با دندان نیست، احساس شود، احتمالا دندان شما به درمان ریشه نیاز دارد. این درد می‌تواند نشانه این باشد که رگ‌ها یا اعصاب دندان، آلوده یا آسیب‌دیده هستند.

تغییر رنگ دندان

لثه‌ های متورم

احساس درد در هنگام خوردن غذا یا لمس دندان

ارسال نظر: