چرا باید از آبپاش مخفی شونده هانتر در صنعت آبیاری استفاده کرد؟

کدخبر: 2372841

دستگاه آبپاش مخفی شونده هانتر

امروزه برای آبیاری محیط­های سبز در پارک­ها، زمین­های ورزشی و ... از سیستم­های آبیاری بارانی پیشرفته استفاده می شود. یکی از تجهیزات اساسی که در سیستم خودکار آبپاشی باید وجود داشته باشد، آبپاش می شود. وظیفه این دستگاه دریافت جریان آب در یک فشار ثابت و انتشار آن در یک فشار بالاتر به صورت ذرات ریز و افشان به محیط اطراف آبپاش می باشد. آبپاش مخفی ­شونده هانتر یکی از انواع آبپاش­های مدرن است که در مدل های مختلفی تولید و به فروش می رسد. عملکرد این نوع از آبپاش به این صورت است که بعد از فرآیند آبپاشی، سر نازل آن مخفی شده و از آسیب و صدمه در امان می ماند. به همین خاطر به آن مخفی شونده می گویند. استفاده از آبپاش مخفی شونده هانتر موجب صرفه­جویی در مصرف آب و ­ انجام بهینه­تر فرآیند آبیاری می شود. برای تهیه و خرید این دستگاه می توانید به سایت  ایران پمپ مراجعه کنید و مدل های مختلف آن را مشاهده و بررسی کنید. این آبپاش­ها با ضمانت پس از فروش توسط آب نیرو عرضه شده و از مزایای کیفیت مطلوب و قیمت مناسب برخوردار هستند.

آبپاش مخفی شونده هانتر

آبیاری بارانی توسط آبپاش مخفی شونده فضای سبز هانتر

 

انواع آبپاش مخفی شونده فضای سبز هانتر

فرآیند آبیاری توسط آبپاش مخفی شونده هانتر به صورت تدریجی انجام شده و بعد از آن قسمتهای اطراف آبپاش خیس خورده و آبیاری می شود. در این نوع از آبپاش­ها، پارامترهای مختلفی چون تنظیم شعاع پاشش و همچنین قوس پاشش نقش مهمی بر نحوه آبیاری و قدرت آبیاری دارند. معمولاً در یک فضای سبز از چند آبپاش برای پوشش کل فضا استفاده می شود که می توان از طریق یک سیستم کنترلر آنها را کنترل و مدیریت کرد. محصولات آبپاش مخفی شونده هانتر از شرکت آب نیرو در دو نوع ثابت و چرخان مخفی­شونده عرضه می شوند که در شکل­های زیر نمایش داده شده­اند.

در مدل­های ثابت، سر نازل حرکت نمی کند و پاشش در یک الگوی دایره­ای یا کمانی در جهت افقی قابل تنظیم است. همچنین شعاع پاشش یعنی فاصله خروج آب از نازل تا انتهای فرودآمدن آن، از مقدار حداقل تا حداکثر قابل تنظیم و کنترل می باشد. مدلهای PS از نمونه معروف آبپاش­ مخفی شونده هانتر ثابت می باشند.

در مدل­های چرخان، سر نازل در یک محیط دایره به صورت تدریجی حرکت می کند و در هر بار چرخش آب را در یک الگوی قوسی در جهت عمودی پخش می کند. با چرخش کامل سر نازل و تکرار این فرآیند کل محیط اطراف آبپاش به تدریج آبیاری می شود. در مدلهای چرخان نیز شعاع پاشش دستگاه به خوبی قابل تنظیم­شدن می باشد. از مدل­های معروف چرخان می توان به PGJ، SRM، PGP-AJP ، I-40 اشاره کرد. در ادامه یک مدل ثابت PS و دو مدل چرخان به طور نمونه بررسی شده اند.

تایمر دیجیتال آبیاری چیست؟ و چه ویژگی­های دارد؟

یکی از ارکان اصلی کشاورزی آبیاری می­باشد ما انسانها به دلیل مشغله و مشکلات در زمان مشخص فرصت آبیاری کردن گل و گیاه را نداریم و بی نظمی در زمان و مقدار آبیاری ، به گیاه شوک وارد می­کند برای اینکه آبیاری منظم داشته باشیم استفاده از تایمر در سیستم آبیاری ضروری می­باشد. لازم به ذکر است استفاده از تایمر در سیستم آبیاری هزینه­ها را پایین می­آورد و از هدر رفتن آب جلوگیری می­کند. همانطور که در مقاله قبلی گفته شد تایمرهای آبیاری بر سه نوع مکانیکی ، دیجیتالی و کنترلر تقسیم می­شوند تایمر دیجیتال آبیاری از بهترین و کاربردی­ترین تایمرها می­باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد تایمر دیجیتال آبیاری هر آنچه لازم است بدانید را توضیح دهیم.

تایمر دیجیتال آبیاری چیست؟

تایمر دیجیتال وسیله­ای است که در زمان مشخص شده به مقدار معین از قبل تعیین شده آبیاری می­کند لازم به ذکر است مقدار و زمان آبیاری یک پارامتر متغیر می­باشد که توسط ما بر اساس نوع گیاه و شرایط آب و هوا تعیین می­شود. انسانها چون علاقه به انجام شدن اتوماتیک کارها دارند تایمر دیجیتال آبیاری گزینه­ی مناسبی برای جایگزین کردن نیروی انسانی می­باشد. در تایمرها از یک طرف آب وارد می­شود و از طرف دیگر بر اساس برنامه داده شده خارج می­شود تایمرها از نظر آب ورودی بر سه نوع تقسیم می­شوند:

 • تایمرهای متصل به منبع آب
 • تایمرهای متصل به لوله آب شهری
 • تایمرهای متصل به منبع آب و لوله آب شهری

تایمرها نیز از نظر آب خروجی به دو نوع تقسیم می­شوند:

 • تایمرهای تک خروجی : که به یک سیستم آبیاری متصل می­شوند.
 • تایمرهای دو خروجی : که قادر به متصل شدن به دو سیستم آبیاری می­باشند.

تایمر آبیاری دیجیتال

تایمر دیجیتال آبیاری

ویژگی های کلی تایمرهای دیجیتالی

اکثر تایمرهای دیجیتال آبیاری از ویژگی­های زیر برخوردار هستند :

 • دارای صفحه نمایش دیجیتالی
 • قابلیت برنامه ریزی زمان آب دهی از روزانه تا ماهانه
 • قابلیت برنامه ریزی مقدار آب دهی
 • منبع تغذیه باتری یا آداپتور
 • ضد آب
 • نصب و تنظیم راحت
 • قیمت مقرون به صرفه

لازم به توضیح است از ویژگی خیلی مهم که در بعضی از تایمر دیجیتال آبیاری وجود دارد قطع آبیاری در زمان بارندگی است که این عملکرد باعث می­شود هم در آب صرفه جویی شود و هم مقدار آب اضافه­تر از نیاز گیاه داده نشود. همچنین امروزه تایمرهای دیجیتال کنترل از راه دور نیز تولید شده­اند که از طریق بلوتوث ، اینترنت و پیامک کار می­کنند.

تایمر آبیاری دیجیتال

 

تایمر دیجیتال دارای دو خروجی

چک کردن تایمر دیجیتال

برای اینکه تایمر دیجیتال آبیاری درست عمل کند باید به صورت دوره­ای چک شود تا در صورت خرابی یا مشکل ایجاد شده ، رفع گردد. موارد زیر باید چک شود:

 • باتری: قبل از ضعیف شدن کامل باتری ، آن را تعویض کنید و از باتری­های اورجینال استفاده کنید.
 • چک کردن زمان آبیاری : در ماه یکبار به صورت رندوم زمان آبیاری چک شود تا از زمان آبیاری مطمئن شوید که اختلالی در آن ایجاد نشده باشد.
 • محل ورود و خروج آب : ورودی و خروجی آب چک شود اگر نشتی دارد یا آب چکه می­کنند آنها را رفع کنید و از باز بودن شیر آب ورودی اطمینان حاصل کنید.

لازم به توضیح است هنگام خرید تایمر دیجیتال حتما بر اساس محیط و فشار آب و شرایط آب و هوایی تایمر را انتخاب کنید مانند شیر برقی هانتر چون بر اساس معیارهای گفته شده عملکرد تایمرها متفاوت است.

بهترین برندهای تایمر دیجیتال آبیاری کدامند؟

از بهترین برندهای تایمر دیجیتال می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آکوا
 • اوربیت
 • راشیو
 • بهکو
 • رین برد
 • هانتر 

از کجا می­توان تایمر دیجیتال آبیاری تهیه کرد؟

باید بگویم برای تهیه انواع تایمر می­توانید به فروشگاه و سایت ایران پمپ مراجعه کنید زیرا بازرگانی ایران پمپ کالای اورجینال را به فروش می­رساند و همچنین مشاوره قبل از خرید را به مشتریان خود ارائه می­دهد.

ارسال نظر: